„Podróże z klasą”
Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku pozyskał środki finansowe w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą: „Podróże z klasą”. Zadanie zostało w całości sfinansowane w ramach udzielonej dotacji celowej. Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 14 956 zł.
W dniach 19 – 21 listopada 2024 r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Torunia i Biskupina.
Pierwszym punktem podróży było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, w którym uczestnicy mogli samodzielnie wkroczyć w fascynujący świat nauki i eksperymentów, pobudzając w ten sposób własną kreatywność.
W dalszej kolejności odwiedzili Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczestniczyli w warsztatach wypieku pierników i mogli poznać wiele ciekawostek o tym smacznym wypieku. Po degustacji nadszedł czas na lekcję historii, która odbyła się w Muzeum Okręgowym – Domu Kopernika w Toruniu, na której to uczniowie poznali osiągnięcia wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Ponadto obejrzeli film w technologii 3D pt.: „Kopernik – poprzednicy i następcy”.
W dniu 20 listopada młodzież odwiedziła Dom Legend Toruńskich, gdzie uczestniczyła w widowisku artystycznym „Pokaz legend toruńskich”.
Tego samego dnia uczniowie wykorzystali czas wolny na zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu i zakup pamiątek. Zobaczyli Ratusz Staromiejski, Kościół pw. Ducha Świętego, Pomnik Mikołaja Kopernika. Poznali jedno z najstarszych miast w Polsce.
Ostatni dzień wycieczki został poświęcony na zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i zapoznanie się z historią życia sprzed 2700 lat.
Po intensywnie spędzonym czasie na zwiedzaniu historycznych miejsc i odkrywaniu tajemnic nauki uczestnicy wracali do Pensjonatu „Poranna Rosa” koło Torunia, gdzie mieli zapewniony nocleg i wyżywienie. Wieczorami dzielili się swoimi wrażeniami, utrwalając pozyskaną wiedzę.
Dla wszystkich była to przepiękna lekcja historii, która zapadnie w pamięć na długo jej uczestnikom.
Celem przedsięwzięcia „Podróże z klasą” było uatrakcyjnienie edukacji poprzez umożliwienie im poznania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki w praktyce. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrum nauki, stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.







