O lokalnych i ekologicznych działaniach w powiecie płockim
Przedstawiciele kilkunastu organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację „Strategii edukacyjnych działań ekologicznych w programach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” odwiedzili w środę, 12 czerwca, Ziemię Płocką, by zobaczyć na własne oczy, jak fantastyczne rzeczy dzieją się w naszym powiecie.
Organizatorem tej jednodniowej wizyty studyjnej było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gospodarzami – Starostwo Powiatowe w Płocku ze Starostą Sylwestrem Ziemkiewiczem na czele oraz Fundacja „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej – Młodzi Razem” z Prezeską Iwoną Marczak.
Organizatorom z CEO – jak podkreśla Iwona Marczak – zależało, żeby organizacje będące pod parasolem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności poznały nasze proekologiczne i prośrodowiskowe działania. Wśród tych organizacji jest także Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ze znanym i uwielbianym przez mieszkańców programem „Działaj Lokalnie”.
I właśnie głównie o tym programie – o jego początkach, zaletach i ogromnej popularności – mogli usłyszeć uczestnicy wizyty, której jednym z punktów było Starostwo Powiatowe w Płocku.
Gości przywitał Starosta Sylwester Ziemkiewicz, który podziękował za odwiedziny, a Prezesce Iwonie Marczak podziękował za zorganizowanie tego przedsięwzięcia w powiecie płockim.
– Cieszę się, że jesteście u nas i sami możecie się przekonać, że Ziemia Płocka jest najpiękniejszym regionem kraju. Mamy naprawdę wiele do zaoferowania turystom i wszystkim tym, którzy szukają chwili wytchnienia w pięknych i niepowtarzalnych przyrodniczo miejscach – mówił Starosta.
Dodał, że w nasz lokalny krajobraz wpisuje się też Orlen. – Jest to sąsiad, z którym chcemy i musimy współdziałać, ale też chcemy zaangażować koncern w najróżniejsze projekty i inicjatywy proekologiczne – podkreślił Starosta Sylwester Ziemkiewicz.
Paweł Zań, który w Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce odpowiada za program „Działaj Lokalnie”, mówił o programie, o jego początkach i efektach. W tej chwili w Polsce jest 80 ośrodków „Działaj Lokalnie”, obejmujących 16 województw i 673 gminy. Ponad 20 lat temu, na początku, tych ośrodków było 15.
– Jest to jedyny ogólnopolski pozarządowy program, w którym dotacje przeznaczane są na poziomie lokalnym – tłumaczył Paweł Zań.
Nawiązał też oczywiście do głównego aspektu spotkania, czyli ekologii. Jak wyjaśnił, „Działaj lokalnie i ekologicznie” to ścieżka rozpoczęta w 2021 roku z inicjatywy Fundacji WWF Polska. Tych projektów nastawionych na ekologię przybywa. W tym roku, na razie tylko do końca maja, w całej Polsce wpłynęło 447 projektów do programu „Działaj Lokalnie”, z czego 71 to projekty ekologiczne (blisko 16 proc.). A ta liczba pewnie jeszcze co najmniej się podwoi.
O programie „Działaj Lokalnie” na gruncie Ziemi Płockiej mówiła Iwona Marczak. Przypomnijmy, że lokalny konkurs grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ogłasza Fundacja „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej – Młodzi Razem” we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Płocku oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.
Iwona Marczak przypomniała, że w tym roku dofinansowano u nas aż 60 wniosków, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 215 tys. zł. Wśród tych 60 projektów, 15 dotyczyło tematyki ekologicznej. Prezeska Fundacji omówiła i pokazała efekty przedsięwzięć, podkreślając, jak bardzo te działania jednoczą lokalne wspólnoty.
Omówiła również akcje promocyjne, które mają przybliżać mieszkańcom konieczność działań proekologicznych i dbania o środowisko. Wśród tych działań były np. spoty o tematyce ekologicznej na ekranach LCD w komunikacji miejskiej, telebimy na terenie Płocka czy cykl audycji przyrodniczych w lokalnym radiu.
Uczestnicy wizyty ze Starostwa pojechali m.in. zobaczyć zrealizowane już projekty proekologiczne z programu „Działaj Lokalnie”, a także do Grzybowa, gdzie działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno” i Ekologiczny Uniwersytet Ludowy.
















