Nietrzeźwi kierowcy! Opaski i kamizelki odblaskowe! „Niebieski tydzień”! Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

16 lutego odbyło się pierwsze w obecnej kadencji posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Komisja ta jest jedną z najważniejszych, ponieważ porusza kwestie związane z szerokorozumianym bezpieczeństwem na terenie całego powiatu. Jej skład stanowią Starosta Płocki, Wicestarosta, Przewodniczący Rady Powiatu, Komendanci Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Prokurator Rejonowy, do udziału w jej pracach dołączeni są również dyrektorzy i kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży.

W trakcie posiedzenia omówiono szereg spraw ważnych dla każdego mieszkańca powiatu.

Z informacji przedstawionej przez Komendę Miejską Policji wynika, że stan bezpieczeństwa w powiecie jest na dobrym poziomie. Podczas posiedzenia, Z-ca Komendanta Miejskiego Policji Zbigniew Mikołajczyk zwrócił uwagę na dwie bardzo ważne sprawy:

1) NIETRZEŹWI KIEROWCY! W powiecie płockim w 2014 roku zatrzymano 267 nietrzeźwych kierowców. Od początku tego roku, Policja rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję, skierowaną przeciwko nietrzeźwym użytkownikom ruchu. Polega ona na częstych, spontanicznych kontrolach stanu trzeźwości oraz braku jakiejkolwiek tolerancji dla osób, u których taki stan zostanie wykryty. Nietrzeźwi kierowcy muszą liczyć się z najsurowszymi karami.

2) KAMIZELKI I OPASKI ODBLASKOWE DLA PIESZYCH UŻYTKOWNIKÓW RUCHU DROGOWEGO! Komendant Mikołajczyk zaakcentował fakt, że piesi użytkownicy ruchu bez jakiegokolwiek elementu odblaskowego, stanowią bardzo duże zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa swojego, jak i innych użytkowników ruchu. Zaznaczył, że w zeszłym roku było dużo przypadków potrącenia pieszych, których powodem było zbyt późne zauważenie pieszego przez kierowcę pojazdu. Dla uzmysłowienia powagi takiego stanu rzeczy, podał wyniki pomiarów, które wskazują, że w terenie nieoświetlonym pieszy bez jakiegokolwiek wyróżnika odblaskowego jest widoczny dla kierowcy pojazdu z odległości najwyżej 35 metrów. Biorąc pod uwagę czas reakcji kierowcy, proces hamowania rozpocznie się w odległości znacznie mniejszej. W takich przypadkach kierowca jadący przepisowo nie ma szans na wyhamowanie, a co najwyżej na wyminięcie pieszego. Jeżeli z przeciwnej strony jedzie pojazd, biorąc pod uwagę fakt oślepiania kierowcy oraz brak możliwości wyminięcia, potrącenie pieszego jest nieuniknione. Dodał, że w przypadku, gdy pieszy ma jakikolwiek element odblaskowy, jest widoczny dla kierowcy z odległości co najmniej 150 metrów, co umożliwi użytkownikowi pojazdu szereg reakcji i w efekcie nie doprowadzi do tragedii. Podkreślił, że funkcjonariusze Policji są szczególnie wyczuleni na osoby, które po zmroku, bez odpowiedniego wyróżnika odblaskowego, poruszają się w pasie drogowym. Za brak odblasku grożą wysokie mandaty! Komendant podkreślił, że cały czas trwa oraz będzie kontynuowana akcja uświadamiająca o konieczności noszenia odblasków wśród mieszkańców naszego powiatu.

3) Już w najbliższym czasie ruszy program e-Policjant na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji, za pomocą którego mieszkańcy powiatu będą mogli zgłaszać naruszenia prawa, których byli świadkami.

Prokurator Rejonowa Agnieszka Zdrojkowska zwróciła uwagę, że w Prokuraturze Rejonowej w Płocku oraz w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku w dniach 23-27 lutego, będzie miał miejsce tzw. „Niebieski tydzień”, w trakcie którego prokuratorzy i policjanci będą udzielać porad mieszkańcom miasta Płocka i powiatu płockiego, dotyczących praw pokrzywdzonych oraz możliwości ich realizacji w konkretnych przypadkach. Ponadto poinformowała, że w Prokuraturze Rejonowej w poniedziałki do godz. 18:00 i w środy do godz. 16:30 pełnione są dyżury przez prokuratorów w celu udzielania porad prawnych mieszkańcom miasta i powiatu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Gruszczyński zwrócił uwagę, że w kilku krajach Europy wykryto przypadki wirusa H5N8. Ponieważ na terenie powiatu płockiego jest bardzo dużo zbiorników wodnych oraz naturalnych siedlisk ptactwa wędrownego, istnieje prawdopodobieństwo, że wiosną wirus dotrze w granice powiatu. Dodał, że jego śmiertelność wśród ptaków, wynosi maksymalnie 20-25% (w przypadku „ptasiej grypy” – 100%). Wirus można zneutralizować już w temperaturze 65 stopni Celsjusza. Wirus nie jest groźny dla człowieka!

Wicestarosta Iwona Sierocka oznajmiła, że w 2016 roku w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Młode osoby z całego świata będą przybywać z tej okazji do Polski już pięć dni przed rozpoczęciem eventu. Powiat płocki został dołączony do miejsc, w których poszukiwane będą noclegi dla zagranicznych gości. Niedługo poszukiwane będą rodziny, które byłyby chętne do przyjęcia, zapewnienia noclegu oraz wyżywienia dla młodych osób.