XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

5 lutego 2015 r. w Ossie – Hotel Ossa Congress & Spa odbyło się XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, w którym uczestniczył Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Wiceprezydent Płocka Dariusz Ciarkowski. Pierwszym z elementów posiedzenia było wystąpienie zaproszonego na Zgromadzenie Pana Posła RP Piotra Zgorzelskiego, Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP. W swoim wystąpieniu Przewodniczący Piotr Zgorzelski powiedział do zebranych: „Nie ma skuteczniejszej i bardziej kompetentnej organizacji samorządowej jak Związek Powiatów Polskich”. Dodał przy tym: „Powiaty miały najbardziej kompetentny zespół ekspertów, który prezentował stanowiska Związku w parlamencie”. Podziękował za ogromne zaangażowanie tej organizacji w prace Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podziękował także za to, że członkami Związku jest tak znacząca liczba powiatów - co powoduje, że siła tej organizacji w podejmowaniu działań na rzecz samorządów lokalnych jest ogromna.

Jednym z punków XVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich był wybór nowego Prezesa, którym został Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński. Prezes L. Węgrzyn (62 l.) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych z zakresu organizacji i zarządzania (na Politechnice Szczecińskiej – 1981 r.), a także z zakresu gospodarki przestrzennej (na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu – 2008 r.).

Po przyjęciu porządku obrad, regulaminu i ordynacji wyborczej Pan Prezes Zarządu ZPP, Marek Tramś, starosta polkowicki przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w roku 2014 (prezentacja ta dostępna jest poniżej). W kolejnej części, Pan Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZPP, Michał Karalus przedstawił pozytywną opinię do przedstawionego przez Pana Prezesa ZPP, Marka Tramś sprawozdanie z działalności ZPP w roku 2014.

Przybyły na spotkanie Minister Administracji i Cyfryzacji, Andrzej Halicki przywitał zebranych, przekazując pozdrowienia od wiceministra Marka Wójcika. W swoim przemówieniu powiedział m.in.: „Nie ma demokracji bez dobrze funkcjonującego samorządu”. Następnie podziękował za 25 lat samorządności, podkreślając jednocześnie, że czas ten prowokuje do refleksji, a w konsekwencji do dalszych prac w komisjach. Minister Halicki stwierdził, że okres ten mobilizuje do tego, aby uhonorować zasłużonych samorządowców. I wyjawił, że resort administracji zamierza ustanowić odznaczenia dla samorządowców, którym będzie order o statusie odznaczenia państwowego. W dalszej części wystąpienia zaprosił nowy Zarząd do Ministerstwa, aby w bezpośrednim spotkaniu móc przedstawić i przedyskutować bieżące problemy. Na zakończenie swojego wystąpienia powiedział jeszcze o stopniu rozwoju cyfryzacji administracji publicznej.

Po wystąpieniu odbyła się krótka dyskusja w konsekwencji której minister zadeklarował dobrą współpracę z samorządem. Jednocześnie podkreślając powiedział: „Musimy stworzyć mapę priorytetów i miejsc wrażliwych”. Poprosił delegatów o współpracę w ich zidentyfikowaniu.

źródło: zpp.pl