Obradował Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego

3 lutego 2015 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Powiat Płocki na Konwencie reprezentowała Wicestarosta Iwona Sierocka.

Starostowie rozpoczęli Konwent od wyboru nowego przewodniczącego, którym w kadencji 2014-2018 będzie Starosta Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Fedorczyk oraz wiceprzewodniczących, którymi zostali wybrani: Starosta Nowodworski Magdalena Biernacka, Starosta Legionowski Jan Grabiec, Starosta Płoński Andrzej Stolpa oraz Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki. Kandydatami KPWM do Zarządu Związku Powiatów Polskich będą: Starosta Wyszkowski Bogdan Pągowski oraz Starosta Makowski Zbigniew Deptuła. Starostowie wytypowali także swoich przedstawicieli do uczestniczenia w pracach wielu organów: Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007–2013, Podkomitetu Monitorującego PO KL, Mazowieckiej Rady ds. Ekonomii Społecznej, Mazowieckiej Rady Innowacyjności, Mazowieckiej Rady Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Mazowieckiego Forum Terytorialnego oraz Wojewódzkiej Grupy Roboczej ds. Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

W swoim wystąpieniu, obecny na Konwencie Marszałek Adam Struzik mówił o obecnej sytuacji finansowej województwa, redukcji „janosikowego” z 510 na 210 mln zł, przypomniał także o konieczności rozliczenia do końca roku projektów realizowanych w ramach RPO WM 2007–2013. Zwrócił szczególną uwagę na zbliżający się termin składania wniosków dla zadań ujętych w programach rozwoju bazy sportowej – do 15 lutego.

Podczas Konwentu starostowie poruszali zagadnienia dotyczące programów finansowanych ze środków unijnych realizowanych przez powiaty i samorząd województwa. Zapoznali się z aktualnym stanem prac nad Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego. Rozmawiali też o środkach i możliwościach wsparcia działań w ramach PROW 2014–2020.

W skład Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego wchodzą starostowie z powiatów województwa mazowieckiego i prezydenci miast na prawach powiatu, którzy reprezentują Związek Powiatów Polskich. Cele konwentu są realizowane przez współpracę z administracją rządową i samorządową oraz współdziałanie z innymi instytucjami z terenu Mazowsza.