Energetyczne drzewko OZE uroczyście oddane

Nietypowa konstrukcja, która stoi przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Płocku, powstała na użytek zadania pn. „Warsztaty z zakresu OZE - energetyczne drzewo”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, realizowanego przez Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku.

Powyższy projekt ekologiczny, skierowany do mieszkańców Powiatu Płockiego, jest odpowiedzią na aktualną potrzebę szerzenia informacji o nowoczesnych technologiach odnawialnych źródeł energii.

Instalacja „Drzewko OZE” to sztuczne drzewo (konstrukcja stalowa o wysokości ponad trzech metrów), które przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Instalacja imituje pień drzewa wraz z konarami. Powierzchnia na górze ładowarki słonecznej obejmuje cztery moduły paneli polikrystalicznych usytuowane na czterech konarach wspierających, zakotwiczonych w pniu drzewa, stanowiącym nośny element konstrukcji. W ten sposób konstrukcja instalacji drzewka OZE przypomina prawdziwe drzewo, co sprawia, że idealnie pasuje do otoczenia.

Instalacja służy do ładowania urządzeń mobilnych, tj. telefonów, smartfonów, tabletów, laptopów, ale jest też źródłem wiedzy ekologicznej. Urządzenie posiada cztery wejścia – dwa standardowe oraz dwa wejścia USB. Panel LCD, znajdujący się na bocznej ścianie betonowej donicy zlokalizowanej obok drzewa, daje użytkownikowi możliwość odczytu ilości wyprodukowanej energii, bieżącego jej zużycia oraz stanu naładowania akumulatora.

W piątek, 6 października, odbyło się uroczyste oddanie drzewka. W spotkaniu wzięli udział Starosta Płocki Mariusz Bieniek, który powitał przybyłych gości, Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Tomasz Kominek, Prezes spółki LiWaterTech z Poznania Sławomir Lignowski – wykonawca konstrukcji, Dariusz Szymborski z firmy Jawor – Serwis Ewa Szymborska, która zagospodarowała teren wokół drzewka, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego WFOŚiGW w Płocku Eliza GelecIwona Marczak z Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, a także Dorota Zakrzewska – Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Starostwie Powiatowym w Płocku, jej zastępca Krzysztof Olejnicki oraz Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku Marcin Błaszczyk.

Wszyscy zgodnie przyznali, że drzewko solarne jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Powiatu Płockiego – nie tylko świetnie wpisuje się we współczesne standardy promowania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ale także jest bardzo interesującą konstrukcyjnie formą sztuki użytkowej. Zachęcamy do korzystania!