XLIII sesja Rady Powiatu w Płocku w kadencji 2018-2024

W środę, 25 stycznia 2023 roku odbyła się 43 sesja Rady Powiatu w Płocku. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który przywitał zaproszonych gości.

Wśród nich byli: Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego Wojciech Banaszczak, Komendant Miejski Policji w Płocku Mariusz Kryszkowski, Adam Dobrosielski Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, Milena Popis Łyzińska z Państwowej Powiatowej  Inspekcji Sanitarnej,  Powiatowy Lekarz Weterynarii Marek Sankiewicz, Hilary Januszczyk Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Płocku i Strażacy Ochotnicy druh Józef Mikołajczewski i druh Przemysław Sulkowski  z OSP Siecień, oraz Prezes Włodzimierz Sulkowski a także Grzegorz Puternicki z OPS Gąbin wraz z Prezesem Waldemarem Zawadzkim.  

W sesji udział wzięli także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu: Bogdan Banaszczak, Paweł Bogiel, Apolinary Gruszczyński, a także Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz  Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.

Sesja rozpoczęła się od uroczystego wręczenia Strażakom wyróżnień. Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Płocku Hilary Januszczyk odczytał wyróżnienie do tytułu Honorowego Strażaka Roku 2022 Województwa Mazowieckiego. Zdarzenie za które Strażacy Józef Mikołajczewski i Przemysław Sulkowski z OSP Siecień zostali wyróżnieni, miało miejsce 9 maja 2022 roku w Myśliborzycach. Wówczas to przejeżdżający prywatnym autem obok jednej z posesji zauważyli wydobywający się z okna piwnicy dym. Poinformowali Straż Pożarną o zdarzeniu i do czasu przybycia służb przystąpili do działań, tłumiąc pożar i wynosząc z zadymionej piwnicy butle z gazem. Kapituła konkursu doceniła godną pochwały ofiarność Druhów i przyznała im tytuł „Strażak Roku 2022”.  Tytuł „Strażak Miesiąca ” natomiast wręczono druhowi Grzegorzowi Puternickiemu z OPS Gąbin  za uratowanie życia mężczyźnie pokąsanemu przez osy. Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski  wręczyli dzielnym Strażakom wyróżnienia i gratulowali bohaterskiej postawy oraz gotowości do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

W dalszej części sesji  powołano Komisje Uchwał i Wniosków weszli  do niej tym razem: Bogusław Jankowski, Paweł Tokarski (Sekretarz Rady Powiatu) i Piotr Kostrzewa.  

Starosta Sylwester Ziemkiewicz przy okazji sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym przypomniał, że ogłoszony został konkurs dla Ochotniczych Straży Pożarnych które to mogą aplikować o środki w wysokości 10 tysięcy złotych  na zakup sprzętu ratowniczego i umundurowania. Kolejną ważną informacją pod kątem kreowania rozwoju gospodarczego na terenie powiatu jest fakt ogłoszenia przez Powiatowy Urząd Pracy naboru na staże oraz programu na utworzenie działalności gospodarczej i  na rozwiniecie działalności gospodarczej.

Starosta przekazał także informację o przetargu jaki został ogłoszony na kluczową inwestycję na terenie Powiatu Płockiego, czyli przebudowę ciągu komunikacyjnego od miejscowości Wólka do Blichowa i do Bulkowa, ponad 13 km.  Wartość szacunkowa inwestycji to około 17 mln złotych. To droga która ma duże znaczenie w układzie komunikacyjnym na terenie powiatu. Starosta mówił także o podpisaniu listu intencyjny z PKN ORLEN o wsparciu na przebudowę ponad 10 km dróg wokół Zakładu Produkcyjnego,  Srebrna - Draganie, Płock - Draganie – Proboszczewice oraz Trzepowo- Bronowo Zalesie,  Płock – Zągoty - Bonisław oraz budowa chodnika na trasie Płock – Zągoty  - Bonisław,  szacowana wartość między 20 a 30 mln złotych. Do końca czerwca ma zostać sporządzona konkretna umowa, która dokładnie określi współpracę. Jak podkreślił Starosta to ważna inwestycja, która wypracowana została wspólnie z Lechem Dąbrowskim Przewodniczącym Rady Powiatu.

Lech Dąbrowski nadmienił, że rozmowy zostały zapoczątkowane jeszcze ze Starostą Mariuszem Bieńkiem. Po wielu perypetiach został powołany nowy zespół do pracy nad projektem i udało się doprowadzić do podpisania listu intencyjnego, także dzięki współpracy i pomocy Wójta Starej Białej.

W dalszej części obrad przegłosowano kolejne punkty sesji,  czyli  sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2022,  rozpatrzono również  projekty uchwał oraz podjęto uchwały w sprawach: zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Płockiego oraz  zmian budżetu Powiatu Płockiego na rok 2023.

Sesja została rozszerzona również o punkt dotyczący projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody zawarcia porozumienia między powiatem sierpeckim a powiatem płockim w zakresie powierzenia zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego.  

Na zakończenie sesji głos zabrał Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego Wojciech Banaszczak który przedstawił Krajowy Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej 2023 - 2027 na maksymalne wykorzystanie środków.  

Transmisja z obrad Rady Powiatu dostępna jest na stronie www.powiat-plock.pl.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok