Rada Powiatu uchwaliła rekordowy budżet! Rok 2023 pod znakiem inwestycji drogowych

- To historyczny budżet w historii Powiatu Płockiego! Nigdy dotąd nie dysponowaliśmy takimi środkami i nie przeznaczyliśmy tylu pieniędzy na inwestycje. W dużej mierze będą to bardzo potrzebne inwestycje drogowe, zgłaszane przez mieszkańców i Radnych Powiatu – podkreśla Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

XLII sesja Rady Powiatu w Płocku w kadencji 2018 - 2023 odbyła się 21 grudnia 2022 r. Obrady tradycyjnie otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który powitał wszystkich przybyłych. Wśród nich byli: Kierownik płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Radna Powiatu Płockiego Marlena Mazurska, Komendant Miejski Policji w Płocku Mariusz Kryszkowski, w imieniu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Michał Sobociński, Powiatowy Lekarz Weterynarii Marek Sankiewicz, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Płocku Hilary Januszczyk, autor Strategii Rozwoju Powiatu Płockiego na lata 2023-2027 Jarosław Bogusz.

W sesji udział wzięli także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu Płockiego: Bogdan BanaszczakPaweł Bogiel oraz Apolinary Gruszczyński, a także Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz  Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.

W sesji wzięli udział wszyscy Radni. W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli: Maciej Jabłoński, Bogdan Matczak oraz Paweł Tokarski (Sekretarz Rady Powiatu).

Zanim Przewodniczący przedstawił harmonogram sesji, władze Powiatu przyjęły Betlejemskie Światło Pokoju, które przynieśli Harcerze z Hufca ZHP „Mazowsze” Płock. To niezwykle uroczysta chwila, która pokazuje, jak drobne gesty potrafią budować wzajemną życzliwość i wyzwalać dobro. Harcerze życzyli wszystkim ciepłych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Samorządowcy podziękowali gościom za pamięć, również złożyli im najlepsze życzenia na nadchodzące święta i wręczyli upominki. 

Najważniejszymi punktami ostatniej w danym roku sesji zawsze są uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz uchwalenie budżetu Powiatu Płockiego na następny rok. Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, które odczytała Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska, w obu przypadkach były pozytywne. Przewodniczący Lech Dąbrowski przypomniał, że w obu kwestiach pozytywnie wypowiedziały się także wszystkie stałe komisje Rady Powiatu, w tym Komisja Budżetu i Finansów. Przewodniczy jej Bogusław Jankowski, który podczas sesji odczytał jeszcze stanowisko komisji. Również przedstawiciele każdego z trzech klubów Radnych w Radzie Powiatu w Płocku – Prawa i Sprawiedliwości (stanowisko przedstawiła Małgorzata Purcelewska), Polskiego Stronnictwa Ludowego (opinię odczytał Paweł Jakubowski) oraz klubu „Nasza Gmina, Nasz Powiat Płocki” (głos zabrał Paweł Tokarski) – wydali pozytywne opinie.

Ostatecznie obydwie uchwały zostały przyjęte jednomyślnie.

Starosta Sylwester Ziemkiewicz podziękował całej Radzie oraz pracownikom Starostwa Powiatowego w Płocku. – Był to bardzo trudny rok i trudny czas, naznaczony nie tylko pandemią, ale i wojną w Ukrainie. Sprostaliśmy tym wyzwaniom i stanęliśmy na wysokości zadania, cały czas ciężko pracując na rzecz rozwoju Ziemi Płockiej. Za to wszystko raz jeszcze dziękuję – powiedział Starosta Płocki.

Sylwester Ziemkiewicz podkreślił, że Powiat Płocki jeszcze nigdy nie dysponował tak wysokim budżetem (blisko 170 mln zł), a jeszcze nie jest w to wliczone rekordowe dofinansowanie, jakie Powiatowi udało się pozyskać na remont ponad 20 km dróg w gminach Bielsk i Staroźreby. Przypomnijmy, że samorząd powiatu płockiego otrzymał z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych 73,5 mln zł. – Będziemy zatem de facto dysponować budżetem w wysokości ponad 200 mln zł – zaznaczył Starosta.

Wydatki majątkowe, czyli te przewidziane na inwestycje, przewidziane są na kwotę ponad 32 mln zł, co stanowi ok. 20 proc. planowanych wydatków ogółem. To też rekordowe sumy. – To budżet, który w sposób zrównoważony odpowiada potrzebom mieszkańców. Mam nadzieję, że solidarnie będziemy go realizować – podsumował Starosta Sylwester Ziemkiewicz.

Dodał, że cieszy go również przyjęcie Strategii Rozwoju Powiatu Płockiego na lata 2023-2027 – fundamentalnego dokumentu, który pozwoli na aplikowanie o środki zewnętrzne oraz kreowanie rozwoju powiatu na najbliższe lata.

Sesja zakończyła się życzeniami skierowanymi do Radnych i do mieszkańców, które złożył Przewodniczący Lech Dąbrowski.

Przypomnijmy, że transmisja z obrad Rady Powiatu dostępna jest na stronie www.powiat-plock.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Płocku.

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok