Starosta Płocki z wizytą w Rolniczym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stanisławowie

Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej  działający w gminie Drobin w miejscowości Stanisławowo w Powiecie Płockim odwiedził  Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz. Starosta zwiedził zakład, który skupia i aktywizuje około 80 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które realizują się w nim zawodowo.

Ośrodek założył Stanisław Świderski, Polak mieszkający w Stanach Zjednoczonych, który ponad 10 lat temu przy wsparciu Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku i finansowemu wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił gospodarstwo mające na celu pomoc niepełnosprawnym.

Osoby pracujące w zakładzie to osoby z różnego rodzaju deficytami, głównie zmysłem wzroku. Opiekuje się nimi kadra  instruktorów by usamodzielniać zawodowo i społecznie osoby  skupione w ośrodku.

Pracownicy z niepełnosprawnościami w ramach rehabilitacji pracują w gospodarstwie uprawiając m.in. maliny, borówki, jabłonie, ziemniaki czy warzywa.

Osoby podopieczne pomagają także gotować posiłki dla przedszkoli, szkół  oraz odbiorców indywidualnych. Celem zakładu jest nauka zawodów rolniczych a także rehabilitacja. Z ośrodkiem współpracuje również Szkoła Specjalna w Goślicach, której podopieczni  przyjeżdżają  do Stanisławowa w ramach praktyk zawodowych.

„To wyjątkowa inicjatywa, niosąca pomoc osobom z deficytem wzroku, która warta jest docenienia i wsparcia” -  mówił podczas spotkania Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Starostę Płockiego oraz  Krzysztofa Wielca Burmistrza Miasta i Gminy Drobin oprowadził kierownik ośrodka Jarosław Fedorów.

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00