„Przemoc – niewidzialne rany, realny ból”

„Przemoc – niewidzialne rany, realny ból” – pod takim hasłem 20 maja br. w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbył się V Powiatowy Dzień Profilaktyki. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Płocki Sylwester Tadeusz Ziemkiewicz.

Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku od lat cyklicznie organizuje  Szkolne Dni Profilaktyki skierowane do uczniów oraz młodzieży i nauczycieli szkół,  dla których organem prowadzącym jest Powiat Płocki. W poprzednich edycjach mówiono o chorobach cywilizacyjnych, nowotworach, alkoholu, narkotykach, dopalaczach czy o depresji. Tym razem uczestnicy skupili się na tematyce szeroko pojętej przemocy.

Jak mówiły autorki Powiatowego Dnia Profilaktyki, Anna Jeziórska i Wioletta Róg: „Zadaniem szkolnej profilaktyki jest chronienie dzieci i młodzieży przed zagrożeniami, a także reagowanie w sytuacjach rozpoznawania pierwszych oznak problemu. Dlatego spotkaliśmy się, aby kolejny raz rozmawiać  właśnie na temat szeroko rozumianej  profilaktyki. Hejt, przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna, zaniedbanie to rodzaje przemocy, o których każdy z pewnością słyszał lub niestety ich doświadczył. Skala tego problemu zainspirowała nas do stworzenia kolejnego projektu edukacyjnego, tym razem zatytułowanego „Przemoc – niewidzialne rany, realny ból”, który realizujemy w ramach Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy Rodzinie na rok 2022”.

Jak zaznaczył Jacek Kłosiński, dyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku na czele z dyrektor Małgorzatą Struzik, która dokonała uroczystego otwarcia V Powiatowego Dnia Profilaktyki. Pani dyrektor mówiła także o wielkiej roli profilaktyki oraz potrzebie wspierania tego typu działań i projektów edukacyjnych.

W piątkowe przedpołudnie Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku był miejscem pozytywnej energii, kreatywności, wielu ciekawych działań,  entuzjazmu, inspiracji i wymiany doświadczeń. W ramach V Powiatowego Dnia Profilaktyki młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w ciekawych i nowatorskich zajęciach warsztatowych „Przemoc w Internecie” prowadzonych przez gościa specjalnego, doktora Macieja Dębskiego - założyciela i prezesa Fundacji „Dbam o mój z@sięg”.

Tego, jak zamienić negatywne emocje na pozytywne działania, uczyła podczas warsztatów ekologicznych Katarzyna Struzik  – Wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku Sp. z o.o. Młodzież wykonała ekologiczne kosmetyki, torby oraz sadziła kwiaty.

W trakcie warsztatów przeprowadzonych przez Elżbietę Milewską – Wicedyrektora Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać zalety apiterapii, stworzyć świecę, miód z mniszka lekarskiego oraz wykonać poidełka dla owadów. A wszystko to w ramach zamiany negatywnych emocji na pozytywne działania. Uczestnicy piątkowych zajęć zdobyli nową wiedzę oraz cenne umiejętności.

Niezwykle intensywny dzień zakończył się bardzo refleksyjnie. Młodzież należąca do Szkolnego Klubu Inicjatyw Twórczych zaprezentowała krótką etiudę teatralną pt. „Wyspa” opowiadającą o skutkach przemocy, o tym, że w życiu najważniejsza jest miłość i życzliwość i że każdy z nas ma czas, aby zmienić swoje życie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie V Powiatowego Dnia Profilaktyki, uczestnikom, gościom. Do zobaczenia za rok.

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok