XXXV sesja Rady Powiatu. Temat wiodący – drogi

Władze Powiatu Płockiego robią, co mogą, by ponad 700 km dróg powiatowych było w dobrym stanie. Modernizują, przebudowują, remontują. Jednak dochody samorządu maleją, wydatki rosną, w efekcie potrzeby nie zawsze spotykają się z możliwościami. Mimo to Powiat stara się realizować nowe inwestycje.

XXXV sesja Rady Powiatu w Płocku w kadencji 2018 - 2023 odbyła się 27 kwietnia 2022 r. Obrady tradycyjnie otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który powitał wszystkich uczestników. Wśród nich byli: I zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku Robert Nowakowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Adam Dobrosielski, Powiatowy Lekarz Weterynarii Marek Sankiewicz.

W sesji udział wzięli także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu Płockiego: Bogdan BanaszczakPaweł Bogiel oraz Apolinary Gruszczyński, a także Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz  Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.

Wszyscy Radni byli obecni. W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli: Stefan Jakubowski, Krzysztof Szumski oraz Paweł Tokarski (Sekretarz Rady Powiatu).

Wszystkie głosowania Radnych były niemal jednomyślne, każdy zaplanowany projekt uchwały spotkał się z aprobatą. Radni przyjęli m.in.:

• Uchwałę w sprawie oceny stopnia realizacji „Strategii Rozwoju Powiatu Płockiego na lata 2014 – 2020” kontynuowanej w 2021 r.;
  • Uchwałę w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej za 2021 rok dla powiatu płockiego;
  • Uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu współpracy Powiatu Płockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok”;
  • Uchwałę w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na rok 2022.

Najwięcej zainteresowania wzbudził punkt dotyczący oceny stanu dróg po przeglądach wiosennych oraz planu bieżącego ich utrzymania w bieżącym roku. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku Marcin Błaszczyk przypomniał, że mamy 722 km dróg powiatowych, w tym 646 km to drogi twarde, 75 km stanowią drogi gruntowe, jest też 28 mostów. – Jako użytkownicy dróg powiatowych widzimy, że ich stan z roku na rok się poprawia. Jeszcze 10 lat temu dróg gruntowych było blisko 170 km, dziś mamy ich tylko 75 km. Na terenie powiatu są gminy, gdzie w ogóle tych dróg gruntowych nie ma i taką gminą jest m.in. gm. Słubice – podkreślił Dyrektor Marcin Błaszczyk.

Dyrektor dodał, że do najpilniejszych „zadań mostowych” należy zaliczyć przebudowę mostu w Tłubicach, w Mąkolinie i w Łętowie oraz przebudowę mostu w Bądkowie nad rzeką Skrwą. Przypomniał również, że ostatnio podpisanych zostało 7 umów na przebudowę dróg.

Są to następujące drogi:

1. Worowice – Wyroby – Zdziar
  2. Radzanowo – Szczytno
  3. Mała Wieś – Orszymowo
  4. Nowy Duninów – Kobyle Błoto
  5. Dobrzyków – Zaździerz
  6. droga w Gromicach
  7. Smolino – Psary

Dodatkowo na lewobrzeżnej części powiatu wybudowane zostały 4 przejścia dla pieszych, które zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców. Są to przejścia w Grabowcu, w Gąbinie, w Sendeniu i w Soczewce.

Warto też nadmienić, że 22 kwietnia został poświęcony akt erekcyjny pod budowę nowego budynku usługowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie Bazy nr 3 w Koszelewie ZDP w Płocku.

Dyrektor Marcin Błaszczyk zaznaczył jednak, że potrzeby nie zawsze chcą się spotkać z możliwościami, mimo to życzy Zarządowi Powiatu, mieszkańcom i sobie nowych, ważnych i potrzebnych inwestycji drogowych.

Radni mieli wiele pytań do szefa drogowców w powiecie, na wszystkie uzyskali odpowiedzi.

Starosta Sylwester Ziemkiewicz potwierdził, że potrzeb, jeśli chodzi o remonty dróg powiatowych, jest bardzo wiele. Ostatnio samorząd zakończył niektóre inwestycje, jak np. modernizację drogi Soczewka – Łąck, ale następne czekają już w kolejce, jak choćby droga Piączyn – Włóki (najtańsza oferta przekroczyła niemal dwukrotnie środki zabezpieczone na tę inwestycję) czy rondo w Białej.

Starosta poinformował też o innych planach Powiatu, nie tylko tych związanych z drogownictwem. Jedną z najświeższych wiadomości jest ogłoszenie kolejnej edycji uwielbianego programu „Działaj Lokalnie” – już można składać wnioski, szczegóły są dostępne tutaj: https://www.mlodzirazem.pl/dzialajlokalnie/

Starosta zaprosił też wszystkich na dwudniowe święto miłośników zieleni i dobrej zabawy – „Ogrodowe pasje” odbędą się w dniach 7-8 maja na terenie PGR Koszelew. Szczegóły są dostępne tutaj: https://pgrkoszelew.pl/wydarzenia/ogrodowe-pasje/

Natomiast w niedzielę 15 maja wraca bardzo popularna i lubiana Giełda Rolnicza w Łącku.

Przypomnijmy, że transmisja z obrad Rady Powiatu dostępna jest na stronie www.powiat-plock.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Płocku.