„Spacer Pamięci” w 80. rocznicę deportacji gąbińskich Żydów

- Historia powinna być nauczycielką życia, ale nie wszyscy wyciągają wnioski z przeszłości – mówiła Wicestarosta Iwona Sierocka, nawiązując do wojny w Ukrainie. W niedzielę, 24 kwietnia, Gąbin czcił pamięć swoich mieszkańców żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej.

„Spacer Pamięci” był jednym z elementów trwających przez kilka dni obchodów tej bolesnej rocznicy. Organizatorami były: Gombin Jewish Historical and Genealogical Society, Urząd Miasta i Gminy Gąbin, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej.

„Spacer Pamięci” Honorowym Patronatem objął Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Całość wydarzenia rozpoczęła się w niedzielę o godz. 12.00 na Starym Rynku w Gąbinie. W imieniu Starosty głos zabrała Wicestarosta Iwona Sierocka. - Rzymski historyk Tytus Liwiusz pisał, że „historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”. Dzisiaj, we współczesnym świecie, szczególnie potrzeba nam tej prawdy, pamięci i drogowskazu, który zawsze wyznaczy właściwą drogę. Ale aby z nadzieją patrzeć w przyszłość, musimy odważnie odkrywać naszą przeszłość – powiedziała Wicestarosta.

Podczas uroczystości obecni byli również Dyrektor ZS im. Stanisława Staszica w Gąbinie Jadwiga Milewska, Wicedyrektor Janusz Pielaciński oraz społeczność szkolna - nauczyciele, uczniowie i pracownicy.

Po części oficjalnej i odczycie przez Marię Olszewską wspomnień Pana Jana Borysiaka „W 50. rocznicę likwidacji getta - PRZEŚLADOWANIE I ZAGŁADA LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ W GĄBINIE" szkolny chór "Sta-Chórek" pod kierownictwem Beaty Rybnik i Tomasza Obidowskiego zaprezentował niezwykle wzruszający program artystyczny.

W kolumnie prowadzonej przez szkolny klub wolontariatu - Klub Ośmiu - wszyscy goście udali się spacerem na ul. Strażacką, gdzie najstarszy mieszkaniec Gąbina, Pan Jan Jędrzejewski, jako jedyny żyjący świadek wydarzeń sprzed 80 lat opowiedział o tym, co widział na własne oczy.

Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na dalszą część do szkoły, gdzie połączyli się online z wieloma potomkami Żydów gąbińskich.