Bezpieczeństwo mieszkańców ponad wszystko

Z jednej strony ludzie, którzy skarżą się na wzmożony ruch dużych, ciężkich pojazdów kursujących z urobkiem z kopalni piasku, z drugiej przedsiębiorcy, którzy chcą pracować.

W czwartek, 13 stycznia, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz zaprosił na spotkanie mieszkańców i samorządowców z gmin Bielsk i Staroźreby, przedsiębiorców z tego terenu zajmujących się wydobyciem i dostarczeniem piasku na budowy, policję. W spotkaniu wzięli udział ponadto: Członek Zarządu Powiatu Bogdan Banaszczak, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Woja, Sekretarz Rady Powiatu Paweł Tokarski, Radni Powiatu Marlena Mazurska, Bogusław Jankowski i Paweł Jakubowski, Wójt Gminy Staroźreby Kamil Groszewski, a także Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku Marcin Błaszczyk, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper, Dyrektor Wydziału Komunikacji Mariusz Lewicki.

Wszystko po to, by we wspólnym gronie znaleźć kompromisowe rozwiązanie problemu, jaki od tygodni zgłaszają ludzie.

Chodzi o wzmożony ruch dużych, ciężkich pojazdów, które w ostatnim czasie regularnie kursują po drogach powiatowych i gminnych w gm. Bielsk i Staroźreby. Samochody te przewożą urobek z kopalni piachu, znajdujących się na tym terenie. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo, skarżą na hałas i niszczenie dróg. Przedsiębiorcy odpierają, że chcą pracować i zarabiać, a profil ich działalności jest powszechnie znany.

Racji obu stron postanowił wysłuchać Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i wspólnie z Radnymi Powiatu oraz pracownikami Starostwa poszukać rozwiązania.

Podczas spotkania ustalono, że – mimo iż na wspomnianych drogach obowiązuje ograniczenie do 12 ton – to Starostwo Powiatowe w Płocku, nie chcąc narażać przedsiębiorców na straty, będzie im wydawać pozwolenia w trybie pilnym na poruszanie się po tych jezdniach. Ale – uwaga! – chodzi o małych przedsiębiorców, którzy kursują tamtędy z urobkiem z kopalni piachu z ograniczoną częstotliwością.

Wszystkie strony spotkania zgodziły się na to, by największy przedsiębiorca przystosował do swoich przejazdów boczną, mało uczęszczaną, żwirową drogę. Tak, by ograniczyć uciążliwości dla ludzi.

- Jako gospodarzowi Ziemi Płockiej zależy mi na każdym naszym mieszkańcu. Rozumiem przedsiębiorców, którzy chcą bez zakłóceń wykonywać swoją pracę, ale bezpieczeństwo i komfort życia ludzi jest dla mnie priorytetem. Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia – podsumowuje Starosta Sylwester Ziemkiewicz.