Uroczyste podsumowanie konkursu grantowego „Działaj Lokalnie”

- W realizację projektów zaangażowało się kilkuset wolontariuszy, kierując swoje działania do ponad 14 tys. osób! Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w programie. Bez Was nie osiągnęlibyśmy takich efektów – mówiła podczas uroczystości Iwona Marczak, Prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”.

To właśnie ta Fundacja od lat organizuje lokalny konkurs grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Robi to we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Płocku oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Zadanie dofinansowane jest również ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

W piątek, 17 grudnia, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz Prezes Fundacji FLZP „Młodzi Razem” Iwona Marczak zaprosili uczestników tegorocznej edycji, by podsumować działania realizowane na terenie powiatu płockiego w ramach projektów: „Działaj Lokalnie ‐ wyzwalamy społeczną energię w powiecie płockim” oraz „Działaj Lokalnie i ekologicznie”. Ten ostatni projekt to nowa ścieżka tematyczna programu „Działaj Lokalnie”. Partnerem inicjatywy jest Fundacja WWF Polska. Ogłoszono również wyniki konkursu „Wolontariusz roku 2021”.

Rolę gospodarza uroczystości pełniła Prezes Iwona Marczak. W spotkaniu udział wzięli ponadto: Wicestarosta Iwona Sierocka, Członkowie Zarządu Powiatu Bogdan Banaszczak i Apolinary Gruszczyński, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku Karolina Koper oraz uczestnicy i realizatorzy wyżej wymienionych działań.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego w sierpniu br. śp. Starosty Płockiego Mariusza Bieńka – wielkiego fana konkursu „Działaj Lokalnie” i zwolennika wszelkich działań, mających na celu uaktywnianie i jednoczenie lokalnych społeczności.

Warto przypomnieć, że w bieżącym roku, w ramach konkursu „Działaj Lokalnie”, zostały wsparte 33 fantastyczne projekty mieszkańców wszystkich gmin powiatu płockiego! W ramach „Działaj Lokalnie i ekologicznie” wsparcie uzyskały 3 projekty. W sumie na granty DL przeznaczono w tym roku 120 tys. zł, a na konkurs „Działaj Lokalnie i ekologicznie” – 9 tys. zł.

Wszyscy realizatorzy tegorocznych działań mieli okazję zaprezentować podczas piątkowego spotkania swoje projekty. Członkowie Zarządu Powiatu wręczyli dyplomy uczestnictwa w programie.

Ciekawostką i bardzo przyjemnym przerywnikiem był teledysk zaprezentowany uczestnikom spotkania. Teledysk powstał do piosenki „Zakochani na wiosnę" w wykonaniu dziecięcego zespołu wokalnego Silkicat, który powstał w ramach projektu pn. „Dziecięca akademia muzyczna” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Radzanowo w ramach „Działaj Lokalnie”.

Iwona Marczak ogłosiła również wyniki konkursu „Wolontariusz Roku 2021”. Był to konkurs skierowany do wolontariuszy dorosłych i młodzieżowych, organizacji pozarządowych i obywatelskich, KGW, OSP, klubów, organizacji senioralnych i grup nieformalnych, by docenić pracę i zaangażowanie lokalnych liderów.

Oto laureaci:

• Kategoria WOLONTARIAT INDYWIDUALNY

Karolina Chmielewska – sołtyska wsi Rogowo w gminie Bulkowo

Martyna Murawska – wolontariuszka z Radzanowa, która – sama chorując na przewlekłą białaczkę szpikową – bardzo promuje ideę dawstwa szpiku

Iwona Przedpełska – wieloletnia nauczycielka języka polskiego, pedagog i wolontariuszka Biblioteki w Bulkowie

Wyróżnienie - Monika Ignaczak ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wincentów i okolic

• Kategoria WOLONTARIAT GRUPOWY

Hipolitariat - grupa działająca przy Szkole Podstawowej w Małej Wsi

Słubickie Szkolne koło Wolontariatu „Niewidzialne ręce’’

Koło Gospodyń Wiejskich w Cieślach ,,CIEŚLANKI”

Koło Gospodyń Wiejskich w Murzynowie

Koło Gospodyń z Borowic Wesołe Babeczki

Wyróżnienia - Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej w Łącku oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Łęgu Kościelnym

Zarówno Wicestarosta Iwona Sierocka, jak i Członkowie Zarządu Powiatu Bogdan Banaszczak i Apolinary Gruszczyński, a także Dyrektor Karolina Koper zwrócili uwagę w swoich wystąpieniach na zaangażowanie i niezwykłą pomysłowość mieszkańców. Podkreślili też, jak ważna i nieoceniona jest rola Prezes Iwony Marczak we wszystkich tych przedsięwzięciach. Zapewnili, że Zarząd i Rada Powiatu zawsze z wielką chęcią przeznaczają środki na konkurs „Działaj Lokalnie”, ponieważ wiedzą, jakie wspaniałe inicjatywy są realizowane za te – przecież nieduże – pieniądze, i jak a ich pomocą można wyzwolić w lokalnych społecznościach chęć do działania.

Prezes Iwona Marczak podziękowała za współpracę i ciepłe słowa.

A my już teraz zachęcamy do przygotowywania kolejnych fantastycznych projektów do następnej edycji konkursu!