Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego w Płockim Powiatowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku

To był niezwykle ważny dzień dla wszystkich, którzy od kilku lat tworzą inicjatywę pod nazwą „Płocki Powiatowy Uniwersytet Trzeciego Wieku”. W piątek, 19 listopada, odbyła się jubileuszowa, piąta inauguracja PPUTW.

Rozpoczęciu roku akademickiego 2021/2022 towarzyszyło podsumowanie poprzedniego roku na uczelni, a także wspomnienie 100. rocznicy nadania Krzyża Walecznych miastu Płock przez Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku.

Gospodarzami wydarzenia byli Andrzej Barciński – Prezes oraz Wiesław Żmuda – Wiceprezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 168 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Małej Wsi, które jest założycielem PPUTW. Prezes wyraził podziw dla Słuchaczy za nieustanną chęć zdobywania wiedzy, wytrwałość, odwagę i ogromną energię, którą zarażają często dużo młodsze osoby.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to najciekawsza obecnie forma rozwijania talentów, poszukiwania nowych celów i pasji oraz zainteresowań osób dojrzałych. To także  doskonały sposób spędzania czasu wolnego, wymiany doświadczeń i poglądów oraz zawierania znajomości i przyjaźni.

Po powitaniu przybyłych gości i wystąpieniach okolicznościowych, wykład inauguracyjny pt. „Co Unia Europejska daje swoim obywatelom” wygłosiła dr Dominika Harasimiuk.

Do Słuchaczy zwrócił się Wicemarszałek Sejmu RP - Poseł Piotr Zgorzelski, który był jednym z pomysłodawców inicjatywy utworzenia UTW na Ziemi Płockiej. Poseł nie mógł uczestniczyć w piątkowej uroczystości, ale nagrał swoją wypowiedź. Życzył wszystkim udanej inauguracji i kontynuacji tego wspaniałego przedsięwzięcia, jakim jest PPUTW. Zaprosił też Słuchaczy na zajęcia do Sejmu RP.

Następnie nastąpiło wręczenie legitymacji i indeksów nowym członkom PPUTW, a także wręczenie podziękowań wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju uczelni.

Nie zabrakło programu artystycznego. Prezentację pt. „Chopin w polskim kinie” przedstawiła uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej Julia Adamkowska. Wystąpiły chóry: „Złota jesień” z Radzanowa oraz „Teodorki” z Nowej Góry. Zaprezentowała się również orkiestra dęta szkół muzycznych w Płocku i filii w Płońsku pod batutą Grzegorza Dębskiego.

W uroczystości wzięli udział przede wszystkim Słuchacze Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i koordynatorzy projektu ze wszystkich gmin,  a także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Iwona Sierocka, Członek Zarządu Powiatu Płockiego Paweł Bogiel, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Płockiego Magdalena Woja, Radna Powiatu Płockiego Ewa Kowalak, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku Karolina Koper, która jest koordynatorką PPUTW ze strony Powiatu Płockiego, samorządowcy i przyjaciele PPUTW.

- Inicjatorom tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Płocki Powiatowy Uniwersytet Trzeciego Wieku, serdecznie gratuluję i dziękuję. Dziś, podczas piątej inauguracji roku akademickiego, widać, jak bardzo potrzebna była to inicjatywa. Słuchaczom życzę wielu sukcesów w dążeniu do wiedzy, ogromnej wiary w siebie, apetytu na życie i dużo zdrowia! – powiedział Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.