Usunięcie istniejących stanowisk Barszczu Sosnowskiego na obszarze powiatu płockiego

 

Z końcem października br. Powiat Płocki zakończył realizację zadania pn. „Usunięcie istniejących stanowisk Barszczu Sosnowskiego na obszarze powiatu płockiego” dofinansowanego w ramach programu 2021-OP-1 pn. „Zadania z zakresu ochrony przyrody” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Potrzeba realizacji zadania wyniknęła z konieczności przeprowadzenia działań mających na celu eliminację zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego związanego z istnieniem stanowisk barszczu Sosnowskiego. Proces zwalczania barszczu Sosnowskiego rozpoczęto od przygotowania inwentaryzacji występowania tejże rośliny, która wykazała, iż siedliska barszczu Sosnowskiego na terenie powiatu płockiego zajmują głównie obszar rowów przydrożnych i melioracyjnych, innych terenów zabudowanych, gruntów ornych, łąk, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych. Obszar ekspansji  usuwany był na terenie miejscowości Górki, gm. Gąbin oraz miejscowości Nowe Trzepowo gm. Stara Biała na obszarze 2 ha stanowiącym własność Powiatu Płockiego.  W kolejnym etapie Wykonawca wyłoniony w drodze postepowania o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadził skoordynowaną usługę niszczenia barszczu metodą mechaniczną i chemiczną – trzykrotnie w czasie sezonu wegetacji, na gruntach będących własnością Powiatu Płockiego.  Ze względu na liczne niebezpieczeństwa związane z właściwościami barszczu Sosnowskiego, wszystkie osoby biorące udział w zwalczaniu tej rośliny bez względu na stosowana metodę i wykonywaną pracę, zostały wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne w postaci kombinezonów, rękawic i okularów ochronnych.

W trakcie realizacji zadania okoliczni mieszkańcy byli na bieżąco informowani o prowadzonych pracach, w tym szkodliwości rośliny oraz zasadach bezpieczeństwa stosowanych w czasie usuwania barszczu.

Dla zachowania trwałości efektów realizowanego zadania pracownicy Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku, będą kontynuować działania monitorujące występowanie tej ekspansywnej rośliny,  barszczu na terenie powiatu płockiego.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok