Powiat Płocki świętował Niepodległość na wiele sposobów

Ognisko, spektakl, koncert, biesiada patriotyczna, wreszcie wspólne składanie kwiatów w miejscach pamięci. Włodarze i mieszkańcy Ziemi Płockiej po raz kolejny pokazali, że Narodowe Święto Niepodległości można świętować radośnie, nietuzinkowo, a jednocześnie z ogromną dumą z bycia Polakami.

Biesiada Patriotyczna

W przeddzień 11 Listopada, na uroczystą Biesiadę Patriotyczną połączoną z promocją polskiego mięsa wieprzowego, zaprosili rolników Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Mazowieckiej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Spotkanie, w którym wzięło udział kilkaset osób, odbyło się w „Złotej Komnacie” w Brochocinie.

Rolnicy mogli przede wszystkim skorzystać z fachowej wiedzy zaproszonych ekspertów, którzy mówili o problemach, zagrożeniach, ale i szansach dla współczesnego rolnictwa; wziąć udział w konkursie wiedzy o wieprzowinie; wysłuchać koncertu muzyki patriotycznej w wykonaniu zespołu „Nocna Strona Taktu”. Nie zabrakło oczywiście degustacji pysznego mięsa, o co również – jak o całą ideę popularyzacji wieprzowiny - zadbał Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego.

W Biesiadzie Patriotycznej wzięli udział przede wszystkim rolnicy z terenu Powiatu Płockiego, a także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Wicestarosta Iwona Sierocka, Członek Zarządu Powiatu Paweł Bogiel, który prowadził spotkanie, Sekretarz Powiatu Michał Twardy, Radni Powiatu Płockiego: Ewa Kowalak, Marta Michalak, Paweł Jakubowski, Maciej Jabłoński, Bogdan Matczak, Paweł Tokarski.

W gronie ekspertów znaleźli się: Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Sobieraj, Kierownik Biura Powiatowego w Płocku ARiMR Bogusława Lewandowska, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki, Powiatowy Lekarz Weterynarii Marek Sankiewicz, Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Płocku Piotr Jakubowski. Prezentację produktów z mięsa wieprzowego prowadził dziennikarz TVP znany z programu „Agrobiznes” Radosław Bełkot.

Patriotycznie w szkołach

Szkoły podlegające pod Powiat Płocki uczciły Narodowe Święto Niepodległości w sposób oryginalny. Było pięknie, wzruszająco, przyjaźnie.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, ognisko, poczucie jedności i duma z bycia Polakami. To wszystko przyświecało spotkaniu na terenie Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku w ramach inicjatywy „Światełko dla Niepodległej”. Spotkanie odbyło się po południu w dn. 9 listopada. W gronie uczniów i pracowników szkoły, a także zaproszonych gości i lokalnej społeczności, rozmawiano o znaczeniu wolności, o bohaterach i najważniejszych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny. A przede wszystkim, w atmosferze przyjaźni i radości, wspólnie śpiewano piękne pieśni przypominające o 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rolę gospodarzy wydarzenia pełnili Dyrektor ZS im. Leokadii Bergerowej w Płocku Jacek Kłosiński oraz Wicedyrektor Elżbieta Milewska.

Dzień później, 10 listopada, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie z Dyrektor Jadwigą Milewską na czele, oraz Stowarzyszenie „Razem Możemy Więcej” z Elżbietą Młodziejewską, Moniką Ignaczak i Wioletą Kaszewską, zorganizowały III Biesiadę Patriotyczną w ramach projektu „Gąbińskie drogi do niepodległości”. W trakcie spotkania nastąpiło m.in. rozwiązanie międzypowiatowego konkursu szkolnego „Moja Niepodległa”, odbył się spektakl grupy teatralnej „Staszek”, nie zabrakło sympozjum historycznego i oczywiście wspólnego biesiadowania.

W dn. 11 listopada, w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, którym kieruje Dyrektor Joanna Misiakowska, odbył się koncert pt. „Wolność kocham i rozumiem”. To radosne, ważne święto zgromadziło liczne grono sympatyków szkoły i osób kochających swoją Ojczyznę. Młodzi artyści w składzie: Wiktoria Kopka, Julia Kopka, Magdalena Sołtysiak, Justyna Stalczewska, Karol Pisarski, Mateusz Olszewski, Michał Ogonowski dostarczyli przybyłym wielu niesamowitych wzruszeń i wrażeń muzycznych. Autorką scenariusza, reżyserem oraz pomysłodawczynią dekoracji była Katarzyna Kamińska, zaś aranżacja muzyczna to zasługa Justyny Stalczewskiej. – Pamiętajmy o naszych przodkach, którzy przelewali krew, abyśmy mogli żyć dziś w wolnej i niepodległej Polsce – apelowała Dyrektor Szkoły.

Uroczyste obchody 11 listopada

We wszystkich gminach Powiatu Płockiego mieszkańcy uczcili pamięć o odzyskaniu upragnionej niepodległości w 1918 roku. Główne obchody tradycyjnie odbyły się w Płocku. Rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, po czym zebrani przeszli pod Płytę Nieznanego Żołnierza, by złożyć symboliczne kwiaty jako hołd i pamięć o tych, którzy poświęcali dla nas życie, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością.

Podczas płockich uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Samorządu Powiatu Płockiego w osobach Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza, Wicestarosty Iwony Sierockiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Płocku Lecha Dąbrowskiego.

Kwiaty składali ponadto przedstawiciele samorządów, organizacji kombatanckich, parlamentarzystów, uczelni, szkół, Kościoła, organizacji społecznych oraz mieszkańców Płocka i Powiatu Płockiego.