XXVIII sesja Rady Powiatu w Płocku

- Gratuluję pomyślnego wyboru na funkcję Starosty Płockiego. Sądzę, że dotychczasowe doświadczenie samorządowe, wiedza, a także młody wiek będą Pana sprzymierzeńcami w kierowaniu pracami Zarządu Powiatu, a tym samym przyczynią się do jak najlepszej realizacji zadań społeczno-gospodarczych, jakie stoją przed samorządem Powiatu Płockiego powiedział Lech Dąbrowski tuż po wybraniu Sylwestra Ziemkiewicza na Starostę Płockiego.

W środę, 22 września 2021 roku, obrady XXVIII sesji Rady Powiatu rozpoczął Przewodniczący Lech Dąbrowski minutą ciszy dla śp. Mariusza Bieńka Starosty Płockiego.

Wśród gości przybyłych na sesję byli m.in: Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Mandat po zmarłym Mariuszu Bieńku objął Bogdan Matczak, który złożył uroczyste ślubowanie.

Następnie radni zaczęli realizować kolejne punkty obrad. Powołali m.in. Komisję Uchwał i Wniosków, w skład której weszli Ewa Kowalak, Stefan Jakubowski i Piotr Kostrzewa. Została również wyłoniona Komisja Skrutacyjna, której celem było przeprowadzenie głosowań zaplanowanych podczas sesji. W skład tej Komisji weszli Magdalena Woja, Maciej Jabłoński oraz Marcin Piotrowski.

Jednym z najważniejszym punktów obrad był wybór Starosty Płockiego.

Radni zgłosili trzech kandydatów na to stanowisko: Sylwestera Tadeusza Ziemkiewicza - Wójta Gminy Radzanowo, kandydat Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotra Adama Skorupskiego - Radnego Klubu Prawa i Sprawiedliwości i Pawła Tokarskiego - Przewodniczącego Klubu Nasza Gmina Nasz Powiat Płocki. Wyniki tajnego głosowania wyglądały następująco: Sylwester Ziemkiewicz – 12 głosów za, Piotr Skorupski – 8 głosów za oraz Paweł Tokarski – 3 głosy za.

Następnie Starosta przedstawił Radzie swoje rekomendacje na członków Zarządu Powiatu Płockiego. Na stanowisko Wicestarosty ponownie wskazał Iwonę Sierocką, na pozostałych członków Zarządu rekomendował do Zarządu Bogdana Banaszczaka, Pawła Bogla oraz Apolinarego Gruszczyńskiego.

Radni, w tajnym głosowaniu, przyjęli wszystkie rekomendacje Starosty większością głosów.

W dalszej kolejności podjęli również tematyczne uchwały, które przewidziane były w porządku obrad XXVIII sesji.