Podsumowanie projektu Erasmus + w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

9 września 2021 r. w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt ,,Doskonalenie zawodowe – praktyki dla uczniów z Płocka w Grecji” w ramach projektu Erasmus +.

Projekt był finansowany z funduszy Unii Europejskiej i odbył się dzięki współpracy organu prowadzącego szkołę – Powiatu Płockiego, z grecką instytucją Center For Vocational Training, która specjalizuje się w kształceniu zawodowym. Czas trwania projektu to okres 12 miesięcy, od 1.10.2020 do 30.09.2021 roku.

Kolejny projekt Erasmus+ realizowany przez Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej  w Płocku zakończył się sukcesem. Sześćdziesięciu uczniów technikum kształcących się  w zawodach: technik informatyk, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu oraz technik weterynarii zakończyło udział w projekcie i otrzymało certyfikaty potwierdzające zdobycie wiedzy i doświadczenia podczas praktyk zawodowych, uznawane we wszystkich krajach europejskich.

Podstawowym  celem  projektu było ułatwienie uczniom startu na rynku pracy, czemu sprzyjało przygotowanie poprzedzające praktyki. Obejmowało ono szereg zajęć m.in. intensywny kurs języka angielskiego, zajęcia pedagogiczne związane z tematyką staży              i podnoszeniem motywacji oraz zajęcia kulturowe, w tym elementy obyczajowości greckiej. Po nich odbyła się najbardziej atrakcyjna część projektu – dwutygodniowy wyjazd na praktyki zawodowe.

Dzięki mobilności uczniowie podnieśli swoje kompetencje i umiejętności zawodowe, językowe, świadomość międzykulturową, kompetencje społeczne, personalne oraz organizacyjne. Praktyki w Grecji były dla uczniów szansą do poznawania własnych możliwości i przełamania wszelkich barier, okazją do poznania ludzi, ich zwyczajów i tradycji, warunków pracy i życia w Grecji. Pobyt uczył tolerancji i otwartości wobec innych osób, samodzielności, ale także współpracy w środowisku wielokulturowym, umożliwiał zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych.

Czwartkowe spotkanie było okazją do wspomnień, wysłuchania relacji młodzieży, obejrzenia zdjęć i filmów dokumentujących pobyt w Grecji. Ponadto uczestnicy projektu mogli obejrzeć krótki montaż słowno – muzyczny „Spełniaj marzenia” opowiadający  o realizacji życiowych planów, rozwijaniu talentów oraz ważnej roli współpracy w dążeniu do osiągnięcia sukcesu czy też zdobywania wiedzy przez doświadczenie.

Iwona Sierocka – Wicestarosta podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym   w realizację projektu i życzyła, żeby nabyte umiejętności zostały wykorzystane  w przyszłym życiu zawodowym i społecznym. Ponadto zadeklarowała współpracę przy realizacji kolejnych przedsięwzięć.

W uroczystości uczestniczyli także: Małgorzata Struzik - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Katarzyna Królikowska - Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu oraz Robert Maliszewski -  Przewodniczący Rady Rodziców.