Chcą integrować, rozwijać, działać. Wywalczyli granty dla swoich gmin

„Nie bądź łoś, posadź coś!”, „Ogródki, ogrody pszczoły karmiące”, „Gościu, siądź pod mym liściem i przypomnij sobie, czyli kwestia dobrego smaku w Lipiankach”, „Ekologiczny ogród sensoryczny”, „Z muzyką w Trzeci Wiek”, „Kajakiem popłyniemy… śmieci zbierzemy” - to tylko niektóre z ocenionych pozytywnie i dofinansowanych projektów w ramach tegorocznego konkursu grantowego „Działaj Lokalnie”.

To jedno z najpopularniejszych przedsięwzięć w Powiecie Płockim. Co roku konkurs grantowy „Działaj Lokalnie” cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy proponują coraz ciekawsze inicjatywy. Nie inaczej było i w tym roku.

Przypomnijmy, że lokalny konkurs grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ogłasza Fundacja „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej – Młodzi Razem” we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Płocku oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Zadanie dofinansowane jest również ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

W tym roku wnioski można było składać do 25 czerwca. Komisja wyłoniła spośród 41 wniosków aplikacyjnych 33 projekty - lokalne inicjatywy zgłoszone m.in. przez organizacje pozarządowe, KGW, organizacje sportowe, senioralne oraz grupy nieformalne z terenu Powiatu Płockiego. Działania musiały być zaplanowane na minimum 3 miesiące, maksymalnie do 6 miesięcy (od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.). Maksymalnie wnioskodawca mógł zdobyć 6 tys. zł.

W piątek, 9 lipca 2021 r., w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się podpisanie umów z pomysłodawcami działań, które w tym roku mają integrować lokalne społeczności. W sumie na granty przeznaczono w tym roku 120 tys. zł.

W spotkaniu wzięli udział przede wszystkim grantobiorcy, czyli ludzie, którzy – dzięki zaangażowaniu, pomysłowości i chęciom – rozwijają i integrują swoje „małe ojczyzny”. Obecni byli także: Iwona Marczak Prezes Fundacji „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej Młodzi Razem”, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski oraz członek Zarządu Powiatu w Płocku Paweł Bogiel.

Prezes Iwona Marczak przypomniała, że wspierane były te projekty, które mają na celu inicjowanie współpracy mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które będą służyły pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia. Podziękowała też wszystkim wnioskodawcom za bardzo ciekawe pomysły, a partnerom za wsparcie, również to finansowe. – Nasza Fundacja jest ośrodkiem programu „Działaj Lokalnie”, takich ośrodków jest w kraju kilkadziesiąt – tłumaczyła Iwona Marczak. - Konkurs grantowy organizowany przez nas jest konkursem o najwyższej kwocie w całej Polsce. Wszystko to dzięki Starostwu Powiatowemu w Płocku, które hojnie dofinansowuje program.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek podkreślał, że co roku bardzo go cieszy tak duże zainteresowanie konkursem i taka ilość świetnych projektów. – Jestem dumny i szczęśliwy, że mamy tak wielu aktywnych ludzi na naszym terenie. Nie od dziś wiadomo, że największą wartością Ziemi Płockiej są jej mieszkańcy. Nie zadziałoby się nic wartościowego, dobrego, gdyby nie właściwi ludzie na właściwych miejscach – mówił Starosta. – Dziękuję Państwu i serdecznie gratuluję. Proszę pamiętać, że zawsze macie w nas pełne wsparcie i oddanych przyjaciół.

Dyrektor Tomasz Kominek zwrócił się bezpośrednio do wzruszonej Prezes Iwony Marczak: - Na terenie Mazowsza mamy 42 powiaty i 314 gmin. Życzyłbym wszystkim tym jednostkom, aby miały u siebie osoby tak wrażliwe na drugiego człowieka, empatyczne, otwarte i zaangażowane, jak Pani Iwona Marczak. Dziękuję i serdecznie gratuluję.

Wnioskodawcy, którzy otrzymali pieniądze w ramach tegorocznej edycji konkursu „Działaj Lokalnie”, mogli krótko przedstawić swój projekt. Następnie nastąpiło podpisanie umów.

Całą listę dofinansowanych projektów można znaleźć tutaj: http://www.mlodzirazem.pl/dzialajlokalnie/dl_2021/wnioski_dofinansowane_2021.pdf