„Nie dla ASF”

Uprzejmie informujemy, że Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi kampanię „Nie dla ASF”, mającą na celu wzmocnienie ochrony gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną przed wniknięciem wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

Afrykański Pomór Świń jest chorobą zakaźną, na którą podatne są trzoda chlewna oraz dziki. Chorobę charakteryzują m.in. objawy w postaci wysokiej gorączki zwierząt, znacznego powiększenia się śledziony. Wystąpienie ASF jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami zwierząt, wypłatą odszkodowań, kosztami jej zwalczania, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz produktów pochodzących od świń i dzików.

Poniżej prezentujemy 5 podstawowych zasad, które pomogą uchronić gospodarstwa i hodowle przed ASF:

1. Skutecznie zabezpiecz swoje gospodarstwo – budynki, w których utrzymywane są świnie, przetrzymywana jest pasza i ściółka, muszą być ogrodzone.

2. Ustal plan zabezpieczenia biologicznego swojego gospodarstwa uwzględniający: drogi komunikacyjne w gospodarstwie, procedury czyszczenia i dezynfekcji obiektów, środków transportu, wyposażenia oraz higieny personelu, kwarantannę dla nowo wprowadzonych świń min. 15 dni.

3. Pamiętaj o zabezpieczaniu i odpowiednim utrzymaniu mat/niecek dezynfekcyjnych na terenie swojego gospodarstwa.

4. Przestrzegaj zakazu wstępu na teren swojego gospodarstwa nieupoważnionych osób i środków transportu.

5. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania podczas wizyt: podmiotów dostarczających paszę, podmiotów dostarczających ściółkę, podmiotów odbierających padlinę, osób zatrudnionych w gospodarstwie, osób z zewnątrz wykonujących usługi napraw, remontów, wizyt lekarskich itd.

Apelujemy do mieszkańców powiatu płockiego o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia ASF na terenie powiatu płockiego. Wspólne działanie w tym zakresie jest niezbędne i zwiększa szanse na ograniczenie zagrożenia wirusem, którego występowanie spowoduje ogromne straty gospodarcze.