Ambulanse dla strażaków - ochotników z Powiatu Płockiego

Darowiznę w postaci ambulansów sanitarnych przekazano w dniu 18.06.2021r   m.in. Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzemesznie (Gmina Gąbin) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzy Małej (Gmina Brudzeń Duży).

9 czerwca 2021 roku Rada Społeczna SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku pozytywnie zaopiniowała uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania  ambulansów sanitarnych wycofanych z eksploatacji. Ambulanse zostały przekazane jako darowizna także dla 64 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Płocku oraz Gminy Izabelin.

„Wspólnie wypracowane przez medyków i strażaków sposoby współdziałania w czasie pandemii można by wskazać jako wzór. Niejednokrotnie, gdy brakowało zespołów medycznych,  to druhowie brali na siebie ciężar niesienia pierwszej pomocy. Warto podkreślić, że mazowieccy strażacy, w tym również ochotnicy, to często prawdziwi profesjonaliści, również dzięki szeregowi szkoleń finansowanych z budżetu Mazowsza. Dzisiejsze przekazanie karetek to z jednej strony wyraz solidarności, a z drugiej znaczące wzmocnienie zaplecza medycznego strażaków – ochotników”  – mówił Marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Ambulans marki Volkswagen Crafter z 2008 r., który trafił do Strzemeszna, zostanie przekształcony w lekki samochód gaśniczy i będzie służył ratowaniu życia i mienia na terenie Gminy Gąbin, natomiast ambulans marki Mercedes-Benz Sprinter z 2007 r., przeznaczony dla OSP w Turzy Małej, zostanie przekształcony w samochód gaśniczo-ratowniczy i będzie służył podniesieniu  bezpieczeństwa publicznego mieszkańcom powiatu płockiego.

Pozostałe ambulanse, po wykonaniu odpowiedniej adaptacji, zostaną przeznaczone do działań przeciwkryzysowych w zakresie zabezpieczenia medycznego działań 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku i szkolenia na rzecz lokalnej społeczności oraz na potrzeby społeczne mieszkańców gminy Izabelin.

Samochody zostały przekazane w formie darowizny. Przekazanie karetek było możliwe dzięki sukcesywnemu doposażeniu stacji pogotowia z budżetu województwa i środków unijnych w nowe pojazdy z najnowocześniejszym sprzętem.

W uroczystości udział wzięli m.in. Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mariusz Bieniek -  Starosta Płocki, Tomasz Kominek - Dyrektor Płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Lucyna Kęsicka - Dyrektor SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, Tomasz Nowacki – Radny Miasta i Gminy Gąbin, Hilary Januszczyk  Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, strażacy - ochotnicy, samorządowcy, a także przedstawiciele 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.