Odsłonili tablicę upamiętniającą żydowską społeczność Gąbina

W Gąbinie, jak w wielu miastach w Polsce, przez lata przenikały się kultury polska i żydowska. To sąsiedztwo rodziło przyjaźnie i znajomości, było inspiracją, podłożem wspólnych działań. Wielokulturowa społeczność gąbińska nie była zatem niczym nadzwyczajnym, a jednak uczyła otwartości na drugiego człowieka.

Inicjatorem odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Gąbinie było Gombin Jewish Historical and Genealogical Society z siedzibą w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Stowarzyszenie chciało w ten sposób upamiętnić społeczność żydowską, która przez wieki żyła w Gąbinie.

Uroczystość odbyła się 9 czerwca 2021 r. Wzięli w niej udział m.in.: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Wicestarosta Iwona Sierocka (Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Płocki Mariusz Bieniek), Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, Radni powiatowi i gminni, lokalna społeczność.

Do zebranych, w nagranym przemówieniu, zwrócił się Bernard Guyer – Prezes Gombin Society. Na miejscu obecny był projektant tablicy pamięci Wojciech Wasilewski. O oprawę wydarzenia zadbała natomiast społeczność Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

- Dzisiaj do Gąbina powraca pamięć o ludziach, którzy mieszkali tutaj przez wieki. Mam nadzieję, że rodziny potomków Żydów gąbińskich, rozproszone po całym świecie, docenią ten gest i być może zachcą bliżej poznać historię swoich przodków – mówiła Wicestarosta Iwona Sierocka. Podkreśliła, że tablica upamiętniająca Żydów gąbińskich z pewnością będzie również znakomitą lekcją dla współczesnych mieszkańców nie tylko Gąbina, ale całego Powiatu Płockiego.