Odsłonili tablicę upamiętniającą żydowską społeczność Gąbina

W Gąbinie, jak w wielu miastach w Polsce, przez lata przenikały się kultury polska i żydowska. To sąsiedztwo rodziło przyjaźnie i znajomości, było inspiracją, podłożem wspólnych działań. Wielokulturowa społeczność gąbińska nie była zatem niczym nadzwyczajnym, a jednak uczyła otwartości na drugiego człowieka.

Inicjatorem odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Gąbinie było Gombin Jewish Historical and Genealogical Society z siedzibą w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Stowarzyszenie chciało w ten sposób upamiętnić społeczność żydowską, która przez wieki żyła w Gąbinie.

Uroczystość odbyła się 9 czerwca 2021 r. Wzięli w niej udział m.in.: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Wicestarosta Iwona Sierocka (Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Płocki Mariusz Bieniek), Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, Radni powiatowi i gminni, lokalna społeczność.

Do zebranych, w nagranym przemówieniu, zwrócił się Bernard Guyer – Prezes Gombin Society. Na miejscu obecny był projektant tablicy pamięci Wojciech Wasilewski. O oprawę wydarzenia zadbała natomiast społeczność Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

- Dzisiaj do Gąbina powraca pamięć o ludziach, którzy mieszkali tutaj przez wieki. Mam nadzieję, że rodziny potomków Żydów gąbińskich, rozproszone po całym świecie, docenią ten gest i być może zachcą bliżej poznać historię swoich przodków – mówiła Wicestarosta Iwona Sierocka. Podkreśliła, że tablica upamiętniająca Żydów gąbińskich z pewnością będzie również znakomitą lekcją dla współczesnych mieszkańców nie tylko Gąbina, ale całego Powiatu Płockiego.

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.