XXVI sesja Rady Powiatu. Apel do władz państwowych

26 maja 2021 r. odbyła się XXVI sesja Rady Powiatu w Płocku. Tak jak od wielu miesięcy, Radni obradowali w trybie zdalnym.

Obrady tradycyjnie poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, który, po otwarciu sesji, poinformował o jej porządku.

W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli tym razem: Ewa Kowalak, Paweł Bogiel (członek Zarządu Powiatu Płockiego) oraz Piotr Skorupski.

Obecna na sesji Wicestarosta Iwona Sierocka poprosiła o włączenie pod dyskusję jeszcze jednego projektu uchwały – w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego apelu do władz państwowych o podjęcie stanowczych i zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa wysoce zjadliwej ptasiej grypy na obszarze naszego kraju.

Radni, większością głosów, postanowili zająć się podczas sesji również tą kwestią. Po dyskusji, podczas późniejszego głosowania, przyjęli stosowną uchwałę stosunkiem głosów 15 do 7 i jednym wstrzymującym się. W uzasadnieniu uchwały są m.in. wyszczególnione propozycje dotyczące poprawy bezpieczeństwa weterynaryjnego. Wśród nich znalazły się:

• Wypłaty rekompensat dla hodowców drobiu w wysokości 100 % wartości rynkowej, niezależnie od sposobu utylizacji drobiu i wielkości gospodarstwa;
  • Utworzenie w każdym województwie wyspecjalizowanych miejsc tj. spalarń do utylizacji padłych zwierząt;
  • Regulacja przepisów prawnych w zakresie powstawania grzebowisk padłych zwierząt;
  • Dokonywanie utylizacji zwierząt tylko i wyłącznie w hodowli, gdzie zostało stwierdzone ognisko oraz w okolicznych gospodarstwach po wydaniu opinii właściwego lekarza weterynarii.

Wśród tematów, którymi w tym miesiącu zajęli się Radni, były także m.in.

• przyjęcie Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na rok 2021;
  • zmiany przepisów dotyczących projektowania i budowy kanałów technologicznych przy drogach powiatowych i gminnych;
  • udzielenie pomocy finansowej dla Gminy Brudzeń Duży z przeznaczeniem na wydatki bieżące OSP w Żernikach.

Na zakończenie sesji Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Woja oraz Wicestarosta Iwona Sierocka złożyli Radnym życzenia z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego. Nie zabrakło również życzeń dla wszystkich mam z okazji Dnia Matki.

Transmisja z obrad Rady Powiatu dostępna jest na stronie www.powiat-plock.pl (zakładka Samorząd – Rada Powiatu – sesje on-line).