Erasmus 2021- „Doskonalenie zawodowe” – praktyki dla uczniów z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku w Grecji

W dniu 16 maja grupa młodzieży wraz z opiekunami z Zespołu Szkół  im. Leokadii Bergerowej w Płocku przystąpiła do  końcowego etapu realizacji projektu  „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację projektu ERASMUS+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe Konkurs 2020.

Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się już w październiku 2020r. W pierwszej kolejności młodzież została zapoznana z wymogami projektu.  Odbyły się spotkania informujące młodzież o zasadach rekrutacji oraz o terminach składania wniosków. Po ogłoszeniu list rankingowych uczniowie klas drugich i trzecich realizowali  kompleksowe przygotowanie do mobilności w postaci: intensywnego kursu języka angielskiego, zajęć pedagogicznych związanych z tematyką staży i podnoszeniem motywacji oraz zajęć kulturowych, w tym elementów obyczajowości greckiej.

Partnerem w projekcie jest grecka instytucja Center For Vocational Training, która specjalizuje się w kształceniu zawodowym. Praktyki skierowane są do 60. uczniów technikum w zawodach: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii i technik rolnik.

Dzięki mobilności uczniowie realizujący praktyki w Grecji podniosą swoje kompetencje i umiejętności zawodowe, świadomość międzykulturową, kompetencje społeczne, personalne i organizacyjne. Oprócz umiejętności praktycznych związanych z kierunkiem zawodowym uczniowie będą mieli możliwość poprawy swoich umiejętności językowych i nauczą się, jak radzić sobie w nowym środowisku.