Kolejne ognisko ptasiej grypy w powiecie płockim

W związku z pojawieniem się kolejnego ogniska HPAI na terenie powiatu płockiego, tym razem, w miejscowości Ciachcin gm. Bielsk, na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii pod przewodnictwem Iwony Sierockiej – Wicestarosty odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem powiatowych służb, inspekcji i straży oraz samorządów gminnych i miasta Płocka.

Przypominamy, że pierwszy przypadek ptasiej grypy miał miejsce w Pęszynie gm. Bielsk, drugi w Leszczynie – Księżym gm. Bielsk. Skutki ptasiej grypy w pierwszych dwóch przypadkach są liczone na ok 2 tys. zutylizowanych sztuk drobiu.

Z  informacji przedstawionych przez dr Marka Sankiewicza trzecie ognisko to 6 tys. szt. gęsi.

Sytuacja na terenie powiatu jest bardzo dynamiczna. W kraju wykryto 306 ognisk. Według Głównego Lekarza Weterynarii największe ognisko ujawniono na fermie w powiecie mławskim, gdzie znajdowało się 223 tys. kur.

Stąd też apelujemy ponownie o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w poszczególnych strefach: zapowietrzonej i zagrożonej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku przypomina o nakazie utrzymania drobiu przyzagrodowego w zamknięciu z uwagi na dużą liczbę ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy ptaków w województwie mazowieckim oraz przestrzega przed zakupem drobiu z niewiadomego źródła.