Konkurs z Okazji Światowego Dnia Pszczół. Czekamy na Wasze wiersze!

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Co im zawdzięczamy? Jak możemy pomóc tym pożytecznym owadom?

Niech m.in. te pytania będą inspiracją do stworzenia wiersza na temat roli pszczół w naszym świecie. Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa talentów twórczych! Chcemy zwrócić uwagę na znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności, a także na zagrożenia, jakie współczesny świat niesie dla tych owadów.

Światowy Dzień Pszczół, który obchodzimy 20 maja, został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Jak czytamy na stronie naukawpolsce.pap.pl – „(…) jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów jest malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół. Z szacunków wynika, że ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły”.

Co jest zagrożeniem dla pszczół? Przede wszystkim utrata siedlisk, która wynika z rosnącej powierzchni miast, gęstej zabudowy terenu, częstego koszenia łąk i trawników. Zagrożeniem są również intensyfikacja rolnictwa, zanieczyszczenia środowiska i zmiana klimatu.

Powiedzmy temu STOP! Zachęcamy każdego z Państwa do zwrócenia uwagi na pszczoły i do wzięcia udziału w naszym konkursie poetyckim.

Konkurs

Wszelkie informacje na temat konkursu udzielane są pod numerem telefonu: 24 267 67 82.