Międzypowiatowy Dzień Ziemi

22 kwietnia w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie odbyła się II edycja Międzypowiatwego Dnia Ziemi pod Honorowym Patronatem Starosty Płockiego Mariusza Bieńka. Ze względu na sytuację epidemiczną uroczystość była  transmitowana za pośrednictwem platformy MS Teams. W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 uczniów oraz zaproszeni goście.

Zebranych gości powitała dyrektor szkoły Jadwiga Milewska, dziękując jednocześnie za przyjęcie zaproszenia. Oficjalnego otwarcia w imieniu Starosty Płockiego Mariusza Bieńka dokonała Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Małgorzata Struzik Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury  i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku gratulując podjęcia cennej inicjatywy.

Następnie rozpoczęła się prelekcja nadleśniczego Lucjana Żukowskiego  z Nadleśnictwa Łąck nt. „Lasów łąckich”, który niezwykle barwnie opowiadał  o funkcjonowaniu lasu, roślinach i zwierzętach jakie możemy w nim spotkać. Podkreślił, że ziemia to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy wszyscy dbać nie tylko od święta.

Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie dwóch konkursów. Pierwszy z nich to konkurs na największą ilość oddanych zużytych baterii, akumulatorów i elektrośmieci. Dzięki takiemu działaniu ograniczamy ilość odpadów niebezpiecznych trafiających na wysypisko oraz umożliwiamy ich recykling. Warto podkreślić, że zwycięzca I-go miejsca oddał 900 sztuk baterii.

Bardzo dużym echem w środowisku lokalnym odbił się drugi konkurs organizowany przez szkołę „Ufoplasty, czyli jak zrobić coś z niczego – maskotka ekologiczna”, który nie tylko przypominał o selektywnej zbiórce oraz możliwości ponownego wykorzystania śmieci, ale również rozwijał twórczą aktywność. Wpłynęło blisko 100 prac ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatów: płockiego, gostynińskiego i sochaczewskiego.  Kreatywność uczniów, ich pomysłowość wykonania oraz różnorodność prac sprawiła, że jury miało nie lada wyzwanie i było pod ogromnym wrażeniem tak dużego zaangażowania oraz ogromu włożonej pracy.

Dzień Ziemi do dobry moment, żeby podsumować działania szkoły mające na celu ochronę środowiska i zasobów naturalnych. Na szkolnym facebooku możemy zobaczyć wszystkie podejmowane inicjatywy, w które czynnie  angażuje się szkoła. O działaniach tych podczas uroczystości opowiedziała inicjatorka, nauczyciel matematyki w szkole – Ewa Chmielecka. Do najważniejszych działań zaliczyła zbiórkę  zużytych baterii, akumulatorów i elektrośmieci. W ramach tej akcji udało się zebrać 0,5 tony baterii i ponad 14 ton elektrośmieci.

W swoich działaniach szkoła zawsze może liczyć na fachowe wsparcie o czym świadczy chociażby podpisane przez dyrektor szkoły porozumienie  o współpracy z Nadleśnictwem Łąck Lasy Państwowe. W ramach tej współpracy, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi  włączyli się w akcję – „Sadzimy Las”.

Cieszymy się, że młodzi ludzie tak chętnie włączają się we wszystkie inicjatywy mające na celu ochronę naszej planety. Pamiętajmy, że Ziemia bez człowieka może istnieć – człowiek bez niej NIE.

Załączniki:
Pobierz plik (ekoStaszic-na FB.pptx)ekoStaszic-na FB.pptx16732 kB

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok