III edycja Staszic MotoFan za nami !

W tym roku hasłem przewodnim było - "Nie bądź dzbanem drogowym" !

22 kwietnia w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna wzięła udział w tym wyjątkowym i ważnym wydarzeniu, które miało na celu propagowanie bezpiecznego zachowań na drodze nad którym Patronat Honorowy objął Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

Każdy z nas codziennie pokonuje dziesiątki, a niektórzy nawet setki kilometrów w drodze do pracy, szkoły lub na zakupy. Poruszamy się pieszo, rowerami, motorowerami, samochodami. Każdy chciałby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Przez lekkomyślność, brak rozwagi swojej bądź innego użytkownika drogi nie każdy ma taką szansę. O najbardziej niebezpiecznych zdarzeniach drogowych z udziałem pieszych, zmotoryzowanych, a także o konsekwencjach prawnych za niedostosowywanie prędkości podczas wydarzenia opowiadał starszy sierżant Przemysław Nec – funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

W przedsięwzięcie zaangażowana była również straż pożarna. Strażacy nie tylko gaszą pożary. Ich zadaniem jest walka z klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami, głównie wypadkami komunikacyjnymi. To oni zazwyczaj są pierwszymi służbami na miejscu wypadku, którzy udzielają pomocy przedmedycznej. O zasadach udzielania pierwszej pomocy opowiadał zastępca naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie Damian Zawadzki.

O zasadach zachowania się na drodze, przepisach ruchu drogowego mówił Piotr Modliborski z Ośrodka Szkolenia Kierowców ELKA w Płocku, jeden z inicjatorów akcji „Nie bądź dzbanem drogowym”. Warto nadmienić, że dyrektor szkoły Jadwiga Milewska w marcu 2021 roku, podpisała porozumienie o współpracy z OSK ELKA.

Gość honorowy wydarzenia – Marek Szkopek – Mistrz Polski w klasie Superbike 2018, Mistrz Polski i Europy w klasie Supersport 2017 opowiadał o swojej 22 letniej pasji motoryzacyjnej, sukcesach oraz niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, których sam doświadczył.

Druga część uroczystości dotyczyła rozstrzygnięcia internetowego konkursu, którym był test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przepisów ruchu drogowego. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach:

- uczniów szkół podstawowych z klas V – VIII

- uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zwycięzcy oraz zdobywcy II i III miejsca otrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Powiatu Płockiego.