Międzypowiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 – Działajmy Razem

We wtorek 9 lutego w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie odbył się Międzypowiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 – Działajmy Razem, który w takiej odsłonie miał miejsce po raz pierwszy. To wyjątkowe wydarzenie o zasięgu miedzypowiatowym, zostało przeprowadzone online z uwagi na stan pandemii COVID-19.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Samorząd Powiatu Płockiego, a Honorowy Patronat objął Starosta Płocki – Mariusz Bieniek.

W wydarzeniu uczestniczyła Iwona Sierocka, Wicestarosta oraz Małgorzata Struzik, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.

Internet nieustannie rozwija się i zmienia, podobnie jak specyfika zagrożeń, na które młodzież może być narażona w sieci. Warto więc nauczyć się, jak rozpoznawać zagrożenia i jak się przed nimi chronić. Uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy z zakresu cyberprzemocy oraz netykiety czyli zbioru zasad dotyczących dobrego zachowania   w Internecie.

Wydarzenie zostało poprzedzone ogłoszeniem konkursu pod tytułem „Cyberprzestępczość – chronię swój wizerunek w sieci” dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Należało nakręcić film, przygotować prezentację, narysować plakat lub komiks. Kolejny konkurs polegał na rozwiązaniu testu wiedzy pod tytułem „Zagrożenia w cyberprzestrzeni, kultura w sieci”. Konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a jury, któremu przewodniczyła Wicestarosta Iwona Sierocka, miało trudne zadanie.

W kategorii szkół podstawowych wpłynęło 25 prac plastycznych-plakatów, spośród których wyłoniono najlepsze:

I miejsce Sebastian Gaciąk ze Szkoły Podstawowej w Małej Wsi

II miejsce Julia Sobocińska ze Szkoły Podstawowej w Kobylnikach

III miejsce Wiktoria Hejcelman ze Szkoły Podstawowej w Nacpolsku

Wyróżnienie:

Mateusz Bąbała ze Szkoły Podstawowej w Małej Wsi

Oliwia Głowacka ze Szkoły Podstawowej w Kobylnikach

W konkursie szkół podstawowych w kategorii „komiks” wyróżnienia otrzymali:

Piotr Ciarka ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie

Paweł Konopka ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie

W konkursie dla szkół ponadpodstawowych w kategorii „plakat” jury zdecydowało, że

I miejsce otrzyma Karolina Sobótka z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

II miejsce Barbara Żabka z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

III miejsce Karol Piątkowski z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

Wyróżnienia otrzymali:

Dominika Siekiera z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

Natalia Kołecka z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

Marta Kwasiborska z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

W konkursie dla szkół ponadpodstawowych w kategorii „film/prezentacja ” wpłynęło 30 prac. Jury postanowiło, że

I miejsce otrzyma Mateusz Siemiński z Zespołu Szkół im Stanisława Staszica w Gąbinie

II miejsce Adam Dutkowski z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

III miejsce Dominik Sapiński z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

Wyniki testu „Zagrożenia w cyberprzestrzeni, kultura w sieci” przedstawiają się następująco:

I miejsce Dominik Petera (100%) z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

II miejsce Michał Dylik (97%) z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

III miejsce Kacper Przybysz (95%) i Wojciech Duda (95%) ex aequo z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

Jednym z elementów przedsięwzięcia było webinarium, które poprowadzili Grzegorz Foltak i Artur Krawczyk, trenerzy kompetencji cyfrowych ze stowarzyszenia MIASTA W INTERNECIE. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się ciekawostek na temat hejtu, netykiety oraz przedstawiania wizerunku w sieci.

Wszystkie przekazane treści wpisują się w realizację aktualnie opracowywanego Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, który będzie kontynuacją Programu z lat 2016 – 2020. Jego  celem głównym jest zwiększenie skuteczności działań  w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zmniejszenie skali tego zjawiska w Powiecie Płockim.