„Po doświadczenie zawodowe do Europy”

Pragniemy podzielić się z Państwem informacją, iż w bieżącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele technikum w Zespole Szkół im. St. Staszica  rozpoczęli realizację kolejnego już projektu z programu ERASMUS+ realizowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” akcji 1 Mobilność edukacyjna programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w ramach konkursu wniosków 2020. Tym razem projekt nosi nazwę  „Po doświadczenie zawodowe do Europy”
W ramach projektu, zaplanowaliśmy darmowy wyjazd 58 osobowej grupy młodzieży kształcących się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik hotelarstwa wraz z opiekunami do Grecji, gdzie będą realizować dwutygodniowy program praktyki zawodowej w tamtejszych hotelach, warsztatach samochodowych i firmach informatycznych. Udział w projekcie daje możliwość uczestnikom, rozwoju umiejętności zawodowych ukierunkowanych na poszerzenie wiedzy dotyczącej kierunku nauczania którego się podjęli a także podniesienie kompetencji językowych w zakresie  słownictwa i sformułowań branżowych. Staż wpłynie również na zwiększenie samodzielności oraz otwartości uczniów a wszelkie zdobyte czy rozwinięte kompetencje będą nieocenionym atutem w kontekście konkurencyjności na rynku pracy.
Przed wyjazdem uczniowie przejdą przygotowanie do mobilności obejmujące:
• kurs języka angielskiego mający na celu podniesienie umiejętności w zakresie słownictwa, komunikatywności i sformułowań branżowych
• zajęcia z pedagogiem przygotowujące do dwutygodniowego wyjazdu za granicę
• zajęcia kulturowe, mające na celu zapoznanie uczniów z kulturą grecką
• zajęcia przygotowawcze z koordynatorem projektu.
Główne cele realizowanego projektu:
• przygotowanie uczniów do dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w kraju lub zagranicą w środowisku międzynarodowym i realizację europejskiej ścieżki kształcenia;
• wspieranie mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry uczącej;
• zwiększenie konkurencyjności absolwentów na lokalnym, krajowym oraz europejskim rynku pracy, którzy potrafią komunikować się w języku obcym w sytuacjach życiowych i zawodowych;
• podniesienie jakości i innowacyjności kształcenia zawodowego, zdobycie praktycznego doświadczenia oraz doskonalenie umiejętności językowych;
W efekcie zwiększy się atrakcyjność naszych absolwentów na krajowym jak i europejskim rynku pracy. Dodatkowo udział w projekcie przyczyni się do zdobycia doświadczenia zawodowego w Europie.