Spotkanie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Wójtami i Burmistrzami miast i gmin z terenu powiatu płockiego, przedstawicielami spółek wodnych dotyczące przeciwdziałania skutkom suszy

W dniu 23 czerwca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się spotkanie z udziałem Dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie P. Waldemara Kuta, pracownikami Nadzoru Wodnego w Płocku, przedstawicielami gmin w terenu powiatu płockiego oraz przedstawicielami spółek wodnych funkcjonujących na terenie powiatu.

Wody Polskie podjęły inicjatywę stworzenia programu Partnerstwa Wodnego. Celem programu jest troska o retencjonowanie wody na danym terenie. Efektem spotkań w ramach Partnerstw Wodnych ma być możliwie maksymalne zatrzymanie zasobów wód powierzchniowych w korytach cieków wodnych, a także zasilanie i retencjonowanie wody w istniejących już rowach melioracyjnych, korytach i zbiornikach.

W projekcie „Planu przeciwdziałania skutkom suszy” wskazano, iż Powiat Płocki jest bardzo zagrożony (klasa III) i ekstremalnie zagrożony (klasa IV) suszą rolniczą na obszarach gruntów rolnych, łąk, pastwisk i terenach leśnych. Północna część Powiatu Płockiego (powyżej Wisły) ekstremalnie zagrożona jest (klasa IV) suszą hydrogeologiczną. Analiza ta potwierdza stan faktyczny, ponieważ od kilku lat rolnicy Powiatu Płockiego borykają się z problemem suszy rolniczej. Jednak w projekcie ww. dokumentu, pomimo zdiagnozowania ekstremalnego zagrożenia terenu Powiatu Płockiego suszą rolniczą i suszą hydrogeologiczną, nie ujęto zadań w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych wspomagających przeciwdziałanie skutkom suszy.

Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku podczas spotkania wskazał również na problem braku zaplanowania przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie powiatu. Stąd też inicjatywa, aby w trakcie spotkań w ramach Partnerstwa Wodnego wypracować wspólne rozwiązania w zakresie retencjonowania wód oraz wspólnie ustalić lokalizacje urządzeń piętrzących, które przyniosą najlepsze efekty.

Wody Polskie przeprowadziły przeglądy wszystkich obiektów piętrzących pod kątem stanu technicznego oraz w kierunku przygotowania inwestycji.

Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku P. Lech Dąbrowski zapoznał obecnych na spotkaniu z problemami, dotyczącymi niedoboru wody do nawadniania, z jakimi muszą borykać się rolnicy – sadownicy, w okresie suszy.

Starosta Płocki P. Mariusz Bieniek poinformował, iż Powiat Płocki chętnie podejmie współpracę w ramach programu Partnerstwo Wodne, a także zachęcał będzie do tej współpracy włodarzy gmin oraz miast i gmin, m.in. dlatego, iż rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich jest dla Powiatu Płockiego kluczowym zadaniem. Jednak przy obecnych zmianach klimatu należy przedsięwziąć działania, które nie tylko będą ukierunkowane na łagodzenie skutków klęski suszy, co jest bardzo ważne i wskazane, ale przede wszystkim będą minimalizować wystąpienie następstw suszy.

Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku poinformował, iż obecnie 54 obiekty piętrzące funkcjonujące w granicach obszaru administrowanego przez Nadzór Wodny w Płocku może  zretencjonować 150 tys. m3 wody. Celem Programu Partnerstwo Wodne jest zwiększenie retencji wód do 800 tys. m3.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.