Rola Ziemi Płockiej w akcie tworzenia Niepodległości. Nowa publikacja o Ziemi Płockiej.

„Ziemia Płocka a Czas Niepodległości. Ocalić od zapomnienia” to tytuł publikacji Stowarzyszenia LGD „Rozwoju Północnego Mazowsza”. Opisuje ono okres odzyskiwania przez Polskę niepodległości, skupiając się przede wszystkim na wydarzeniach i osobach, związanych z Ziemią Płocką. W ramach projektu Stowarzyszenie utworzyło również stronę internetową o tej samej tematyce oraz zorganizowało wystawę stałą w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Na oficjalne otwarcie wystawy połączone z promocją publikacji przybyli mieszkańcy i sympatycy historii tamtego okresu.

- Jest mi niezmiernie miło, że okres tworzenia się Niepodległej Rzeczpospolitej na naszej Ziemi Płockiej doczekał się swojej publikacji – cieszył się Starosta Płocki Mariusz Bieniek – Często zapominamy, że tę wolność zawdzięczamy nie tylko tym wielkim, o których czytamy w książkach do historii, ale, i to w głównej mierze, naszym dziadkom i pradziadkom, którzy to swoją pracą, zapałem i walecznością dali nam wolną Polskę.

„Mówiąc o Niepodległości w naszych myślach przewijają się wciąż te same postaci. Jednak nie można zapominać, że żaden, nawet największy człowiek nie zrobi nic bez innych. Żaden przywódca nie zrobi nic bez liderów lokalnych społeczności, bowiem to oni są w stanie zebrać jednostki w masy, zorganizować je, wyjaśnić idee oraz przekazywać wartości. Taka walka u podstaw odbywała się w każdym regionie, w każdej wsi i miasteczku, w kamienicach i folwarkach, w chatach krytych strzechą, a jej animatorami były osoby żyjące wśród tych zwykłych ludzi. Autorytety, nie wykreowane na kształt mitycznych herosów przez ówczesne rodzące się dopiero środki masowego przekazu, ale przez bezpośrednią styczność, przez sposób życia i działania na tym samym podwórku od wielu lat. Takimi lokalnymi autorytetami byli m.in. Maria i dr Aleksander Macieszowie, Halina i Stefan Rudzcy, Marcelina Rościszewska, czy Kazimierz Dziewanowski. To dzięki takim ludziom jak oni rodziła się Niepodległość, Niepodległość myśli, wiary i ducha, lokalna Niepodległość wspólnej idei, która w efekcie przerodziła się w Niepodległość całego Państwa Polskiego. W publikacji autorzy skupiają się na ludziach i wydarzeniach z tamtego okresu, czasu budowy wizji niepodległości, jej ewoluowania i urzeczywistnienia na ziemi płockiej oraz w jej najbliższych okolicach. Na osobach z krwi i kości, chłopach, ziemianach, mieszczanach, Żydach, którzy wspólnie, zwykłymi codziennymi czynami, wyrzeczeniami i ofiarnością, często ofiarnością życia, zaszczepiali wizję Niepodległej. Na wydarzeniach, które pozornie ze sobą niezwiązane, wypracowały wspólny owoc – Polskę. Przedstawieni są tu zwykli mieszkańcy, z imienia i nazwiska, którzy dzięki niniejszej publikacji, utrwaleni zostaną na kartach historii.” – tak o książce piszą jej autorzy.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie w ramach realizowanego projektu pod tym samym tytułem oraz dzięki pomocy organizacyjnej Starostwa Powiatowego w Płocku. Autorami są Zdzisław Leszczyński (Muzeum Wisły w Wyszogrodzie), Lech Łukaszewski (Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej), Marcin Groszewski i Tomasz Nowacki (Stowarzyszenie LGD Rozwoju Północnego Mazowsza). W ramach projektu powstała ponadto strona internetowa www.ziemiaplocka.pl z informacjami, które można znaleźć w publikacji. Strona będzie na okrągło uaktualniana o zgłaszane przez mieszkańców materiały, dotyczące osób i wydarzeń z tamtego okresu. Stronę obejmie w administrowanie Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Ponadto w Muzeum utworzono wystawę stałą, która jest już dostępna dla zwiedzających. Publikacje będzie można znaleźć w siedzibie Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, ul. Rynek 1 oraz w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej w Gąbinie, ul. Stary Rynek 6.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.