Konferencja prasowa w sprawie ASF

 W dniu 30 lipca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyła się konferencja prasowa zwołana na wniosek Starosty Płockiego Mariusza Bieńka w związku z potwierdzeniem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii przypadku wystąpienia ASF u padłego dzika w miejscowości Drwały Gmina i Miasto Wyszogród. W konferencji wzięli udział: Starosta Płocki – Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii – Marek Sankiewicz.

To pierwszy przypadek wystąpienia Afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu płockiego. Jak podkreślił Marek Sankiewicz- „obecnie oczekujemy na ustawienie przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami (czerwona strefa) na terenie powiatu i to komisja zdecyduje, jaki obszar naszego regionu będzie objęty ww. strefą”.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomniał o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. ws. Środków podejmowanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Wobec powyższego Starosta Płocki zaapelował do rolników aby jeśli to tylko możliwe rozważyli jak najszybszą sprzedaż trzody chlewnej, ponieważ w przypadku nałożenia przez Komisję strefy czerwonej na dany obszar powiatu spowoduje utrudnienia w sprzedaży oraz może się wiązać z niższą ceną trzody, która pochodzi z wyznaczonej strefy.

O dalszych działaniach Powiatowy Lekarz Weterynarii wraz z władzami powiatu będą informować w stosownych komunikatach.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.