Kilka tysięcy książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie!

Mieszkańcy Powiatu Płockiego i miasta Płocka po raz kolejny udowodnili, że można na nich liczyć w każdej sytuacji. Przez półtora miesiąca przywieźli do nas ok. 6 tys. książek, które trafią do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. DZIĘKUJEMY!

Inicjatywa wyszła od Zarządu Powiatu w Płocku, któremu przewodniczy Starosta Mariusz Bieniek. Władze Powiatu w ten sposób – wspierając dzieci i młodzież z polskich szkół poza granicami naszego kraju - postanowiły uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zbieranie książek miało formę konkursu dla bibliotek leżących na terenie Powiatu Płockiego. Placówki miały zbierać książki (przynoszone np. przez mieszkańców), a później przekazać je do Starostwa Powiatowego w Płocku. Miały na to czas do 31 maja 2018 roku.

Tematyka książek była oczywiście dowolna, zaznaczyliśmy również, że mogą być one zarówno nowe, jak i używane – te, które mamy w domu, już je przeczytaliśmy, a nadal są w dobrym stanie.

Przyznamy szczerze, że liczba książek, a przede wszystkim zaangażowanych w przedsięwzięcie osób, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłaszały się do nas przede wszystkim placówki z Powiatu Płockiego, ale swoją cegiełkę – poza konkursem - zapragnął dołożyć także Zespół Szkół nr 1 z Płocka. Ze swoimi zbiorami przychodzili do nas bezpośrednio także mieszkańcy Powiatu Płockiego i miasta Płocka. W efekcie w tak krótkim czasie udało się zebrać ok. 6 tys. książek.

Najwięcej zebrała Biblioteka w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie – dokładnie 2595 książek – i to właśnie ona jest zwycięzcą naszego konkursu. Wymieńmy także dwie placówki, które zajęły II i III miejsce, bo one również wykazały się ogromnym zapałem. Są to: Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie – 1376 książek, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Białej – 556 książek. GRATULUJEMY!

Zwycięska Biblioteka otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 2500,00 zł brutto. Pozostali uczestnicy dostaną dyplomy uczestnictwa w konkursie. Nagroda i dyplomy zostaną wręczone podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Płockiego, które odbędą się na początku września.

Jak już wspomnieliśmy, książek było mnóstwo. Dlatego zostaną one przewiezione na Wileńszczyznę w kilku turach. Pierwsza tura wyjedzie już za kilka dni.

Raz jeszcze dziękujemy Państwu za ogromne zaangażowanie!

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00