XIV Jarmark Norbertański w Bodzanowie już za nami

3 czerwca odbyła się XIV edycja Jarmarku Norbertańskiego w Bodzanowie. Jak co roku było mnóstwo zabawy, atrakcji oraz pysznych lokalnych wyrobów kulinarnych.

Krzysztof Wiśniewski, lokalny badacz tradycji i kultury ziemi płockiej na swoim blogu przytacza tło historyczno-kulturowe bodzanowskiego Jarmarku – „Historia zjazdów handlowych w Bodzanowie zaczęła się na długo przed jego lokacją. Będąc osadą targową został przekazany w końcu XII w. Norbertankom z Płocka. To dzięki ich zabiegom otrzymał w 1351 roku prawa miejskie jako czternaste miasto na Mazowszu. Przez prawie pięćdziesiąt lat pozostawał jedynym miastem między Płockiem i Warszawą, na ruchliwym szlaku handlowym z północy na południe i zachodu na wschód. Jego znaczenie zaczęło maleć wraz z pojawieniem się kolejnych ośrodków miejskich. Próbą poprawy dochodów mieszczan Bodzanowa było nadanie w 1415 roku, przez Księcia Janusza I prawa do organizowania jarmarków na Zielone Świątki. Dni jarmarczne ożywiały całą okolicę, rozpoczynały się biciem dzwonów i innymi ceremoniami. Miejscowym mieszczanom dawały wzrost obrotu własnymi towarami i zyski z opłat ściąganych od przybyłych. Jednocześnie odbywały się tu targi, które stanowiły rynek lokalny i gromadziły ludność z najbliższej okolicy. Ta tradycja zachowała się do dziś. Sygnałem, który rozpoczyna tradycyjnie Jarmark Norbertański w Bodzanowie jest wystrzał z piszczeli. Podczas "Jarmarku Norbetańskiego" obejrzeć można prace średniowiecznych rzemieślników, lokalnych artystów i stowarzyszeń, a także wziąć udział w konkursach. Odbywają się również pokazy walk rycerskich.”

Imprezę zawsze prowadzi mityczny Bodzan (wg legendy pierwszy osiedleniec na terenie dzisiejszego Bodzanowa), bawi on przybyłych opowieściami i żartami, a dzieciom rozdaje drobne upominki. Pomysłodawcą imprezy i organizatorem wielu edycji lokalnego wydarzenia był animator kultury lokalnej, a zarazem radny powiatowy Andrzej Kuliński. W tym roku podczas wydarzenia Powiat Płocki reprezentowali Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz radny Paweł Bogiel. Organizatorami XIV Jarmarku Norbertańskiego były Gmina Bodzanów oraz Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „SOKÓŁ” w Bodzanowie. 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok