• Informacja Wigilia

• Obrady odbyły się w środę 25 listopada. Podobnie jak poprzednie odbyły się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, a prowadził je  Przewodniczący Rady Lech Dąbrowski.

• Z okazji obchodzonego 21 listopada Dnia  Pracownika Socjalnego składamy Państwu serdeczne podziękowania  za pracę, poświęcenie i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

• Główny Urząd Statystyczny w ramach działań na rzecz Powszechnego Spisu Rolnego, postanowił zrealizować konkurs na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu.

• 19 listopada w miejscowości Maliszewko gm. Drobin została oddana do użytku automatyczna stacja meteorologiczna przeznaczona do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.  21 lipca 2020 r. Powiat Płocki podpisał umowę  o udzieleniu pomocy finansowej ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach  „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020” na realizację zadania pn. „Budowa stacji meteorologicznej przeznaczonej do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej – bez stałego źródła zasilania na terenie powiatu płockiego”.

W ramach przedmiotowego zadania zakupiono oraz zamontowano automatyczną stację meteorologiczną wyposażoną w aparaturę pomiarową i urządzenia służące do prognozowania pogody na terenie powiatu płockiego. Wynikowe parametry mierzone i wyliczane przez urządzenia stacji dostarczą danych o sumie opadów, wilgotności powietrza, temperaturze powietrza; temperaturze gruntu, prędkości i kierunku wiatru oraz o sile nasłonecznienia.

Prowadzone systematyczne pomiary i obserwacje, prognozowanie przebiegu, charakteru, czasu oraz miejsca wystąpienia zjawisk atmosferycznych, umożliwią przewidywanie wystąpienia niekorzystnej sytuacji pogodowej. Stacja zapewni zatem możliwość śledzenia zmian, które mogą w znaczny sposób wesprzeć mieszkańców powiatu płockiego, zwłaszcza osoby zajmujące się działalnością rolniczą, w codziennym funkcjonowaniu.

Dane meteorologiczne, na bieżąco aktualizowane, są udostępnione na stronie www.powiat-plock.pl, w zakładce „Dane meteorologiczne dla Powiatu Płockiego”. Nad syntezą i analizą danych czuwa Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z siedzibą w Puławach, z którym Powiat Płocki podpisał umowę o współpracy w zakresie wspólnego wykorzystywania danych pochodzących z automatycznej stacji meteorologicznej.

Zadanie jest w wspófinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach  „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020”, a w odbiorze stacji uczestniczyli: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Grzegorz Szykulski, Radni Rady Powiatu w Płocku: Bogdan Banaszczak, Maciej Jabłoński i Krzysztof Wielec oraz Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Starostwie Powiatowym w Płocku  Dorota Zakrzewska.

•  W związku z przedłużającą się sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem i brakiem możliwości bezpośrednich spotkań ze Starostą Płockim Mariuszem Bieńkiem, zachęcamy Państwa do zadawania pytań za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Odpowiedzi na pytania Starosta udzieli podczas live chatu na stronie facebookowej Starostwa Powiatowego w Płocku.

Spotkanie odbędzie się w środę, 25 listopada o godz. 14:00.

Pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub pod nr tel. 267-67-10