„I Kongres Ekologiczny – warsztaty ekologiczne pn. „Bioróżnorodność szansą na rozwój Powiatu Płockiego”

 

Realizacja zadania zamierza przyczynić się do wzrostu szeroko rozumianej świadomości ekologicznej w lokalnym środowisku, w zakresie ochrony bioróżnorodności, jako szansy na rozwój i promocję powiatu płockiego. Skierowanie projektu bezpośrednio do lokalnych liderów, samorządowców i pedagogów z terenu powiatu płockiego, zagwarantuje iż wiedza nabyta podczas warsztatów zostanie przekazana szerszej społeczności z terenów wiejskich powiatu płockiego. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu, ale przede wszystkim ma zwracać uwagę na jej związek z koncepcją turystyki zrównoważonej i ekoturystyki. Przewiduje się, iż stanie się to przyczyną poprawy środowiska naturalnego w skali lokalnej, wzmocni aktywność i zmobilizuje społeczność lokalnych do udziału w inicjatywach rozwiązujących lokalne problemy środowiskowe. Realizowane zadanie wpłynie dodatkowo na integrację społeczności i samorządów wokół zrównoważonego wykorzystania walorów przyrodniczych w rozwoju lokalnym. Zadanie przybliży uczestnikom warsztatów najważniejsze zagadnienia związane z tym systemem ochrony przyrody, ułatwi budowanie porozumienia społeczeństwa i władz wokół ochrony bioróżnorodności. Dodatkowo uczestnicy projektu chętniej będą podejmować działania oraz lokalne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody w swojej okolicy.

Projekt  realizowany będzie na terenie gmin wiejskich powiatu płockiego. Temat przewodni warsztatów to przedstawienie bioróżnorodności jako szansy na rozwój i promocję powiatu płockiego, wzbogacony o zagadnienia dotyczące ekologicznego produktu turystycznego, w oparciu o metody kreacji i promocji lokalnych zasobów przyrodniczych. Szerokie spektrum zagadnień związanych z tematem zrównoważonej bioróżnorodności, zostanie podczas warsztatów ekologicznych ograniczone do znaczenia ochrony bioróżnorodności biologicznej na terenach rolniczych, planowania właściwych zadań ochronnych, w szczególności opracowania i realizacji inwentaryzacji przyrodniczej, szans i możliwości finansowania inwestycji i inicjatyw lokalnych z tym związanych oraz działań leśników na rzecz zachowania bioróżnorodności.

Tematyka warsztatów zwraca uwagę na konieczność nawiązywania współpracy i komunikowania się a przede wszystkim kontrolowania środowiska przez wszystkie podmioty kreujące` produkt lokalny. To z kolei w praktyce winno przekładać się na działania „proekologiczne”, to znaczy zgodne z celami ochrony środowiska. Celem jest by idea Kongresu przyświecała rok rocznie spotkaniom lokalnych liderów z terenu powiatu płockiego oraz by spotkania ekologiczne związane z tematyką zrównoważonego rozwoju na stałe wpisały się w kalendarz przedstawicieli gmin powiatu płockiego.

Cel projektu określony został w oparciu o analizę bieżących potrzeb oraz zdefiniowane formy działania opracowane w „Programie Ochrony Środowiska w powiecie płockim na lata 2011-2015 z perspektywą do roku 2018”. Celem głównym polityki ekologicznej powiatu są działania na rzecz świadomości ekologicznej społeczeństwa. Starannie dobrana tematyka warsztatów jest odpowiedzią na realizację zadania szczególnie w zakresie edukacji ekologicznej i bioróżnorodności.

Całkowity wartość projektu: 26.239,01 zł

Kwota dofinansowania: 18.850,00 zł

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok