Informacja dotycząca obowiązku dokonania wpłat na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno– spożywczych, utworzono 10 odrębnych funduszy promocji:

• Fundusz Promocji Mleka;
  • Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego;
  • Fundusz Promocji Mięsa Wołowego;
  • Fundusz Promocji Mięsa Końskiego;
  • Fundusz Promocji Mięsa Owczego;
  • Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych;
  • Fundusz Promocji Owoców i Warzyw;
  • Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego;
  • Fundusz Promocji Ryb;
  • Fundusz Promocji Roślin Oleistych (wprowadzony z dniem 1 sierpnia 2019 r.).

Podmioty, o których mowa w art. 3 ww. ustawy, są zobowiązane do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ww. fundusze. Podmioty te składają Dyrektorowi Generalnemu KOWR deklaracje, w których wykazują wysokość zobowiązania na rzecz danego funduszu promocji, z  wyszczególnieniem odrębnie kwoty  naliczonej i kwoty pobranej, za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale oraz bez wezwania Dyrektora Generalnego KOWR obliczają kwotę należną z tytułu naliczenia wpłaty na rzecz danego funduszu promocji za okresy kwartalne i przekazują tę kwotę w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Deklaracje wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych są składane na formularzu opracowanym i udostępnionym przez KOWR (FPZ_f1). Można je złożyć:

• bezpośrednio lub listownie w OT KOWR właściwym ze względu na adres siedziby podmiotu zobligowanego do wpłat,
  • za pośrednictwem aplikacji ePUAP
  • za pośrednictwem portalu eRolnik (https://erolnik.gov.pl/#/.

Warunkiem złożenia deklaracji za pośrednictwem platformy ePUAP lub wypełnienia deklaracji przy wykorzystaniu portalu eRolnik jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego.