Informacja dla hodowców drobiu, właścicieli drobiu i osób pracujących na fermach

W związku z pismem Wojewody Mazowieckiego dotyczącym informacji o wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), m.in. w powiecie żuromińskim apelujemy o podjęcie działań, mających ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się choroby.
Niezbędne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, które określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2017 r. poz. 722).  Zgodnie z jego zapisami:

Hodowcy powinni:

• unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa,
  • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim jak i drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych.
  • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym,
  • przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługo drobiu i zamieniać ją po wyjściu z kurnika,
  • stosować maty dezynfekujące przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób,
  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.

Hodowcy nie powinni:

• dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych,
  • karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki

Ponadto, przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem, należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Wirus wysoce zajadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo niebezpieczny dla gospodarstw i szkodliwy dla gospodarki.

uwaga hpai Copy 1