III EDYCJA PROGRAMU pn. „Zakup sprzętu ratowniczego i umundurowania - 2019”

Informujemy, iż Zarząd Powiatu w Płocku w dniu 25 lutego podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na realizację III EDYCJI PROGRAMU pn.  „Zakup sprzętu ratowniczego i umundurowania - 2019” dofinansowanego ze środków Powiatu Płockiego, dotyczącą wsparcia jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu płockiego. 

Pomoc finansowa w formie dotacji celowej zostanie przyznana w oparciu i na zasadach określonych w Regulaminie Programu pn. „Zakup sprzętu ratowniczego i umundurowania – 2019”. Przekazanie i rozliczenie dotacji nastąpi na podstawie Umowy o przyznanie pomocy finansowej zawartej z daną Gminą.

Zapewnienie bezpieczeństwa wpisującego się w oczekiwania społeczne wymaga zaangażowania wielu podmiotów ustawowo i statutowo powołanych do niesienia pomocy
w celu ratowania życia, zdrowia i mienia. Do podmiotów, o których mowa należą Ochotnicze Straże Pożarne, których rola w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym, w tym zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnych społeczności jest niezmiernie istotna.

Ochotnicze Straże Pożarne skupiają profesjonalnych, oddanych społeczników, gotowych nieść pomoc, często narażając własne życie. W szeregach drużyn OSP są druhowie odpowiednio przeszkoleni z zakresu ratownictwa drogowego oraz medycznego, którzy najczęściej, jako pierwsi, przyjeżdżają na miejsce zdarzenia, niosąc ofiarną pomoc poszkodowanym. Skuteczność ich działania uzależniona jest w dużym stopniu od sprzętu, jakim dysponują. Doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych w sprzęt jest procesem ciągłym, wymagającym dużych nakładów finansowych.

Wychodząc naprzeciw powyższym oczekiwaniom oraz w związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszył się program pilotażowy, powzięto decyzję na realizację powyższego przedsięwzięcia w roku 2019.

Główne założenia Programu to:

- unowocześnienie wyposażenia ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Płockiego do zapobiegania, ograniczania i likwidacji nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i poważnych awarii.

- zwiększenie skuteczności bojowej oraz poszerzenie możliwości działania jednostek OSP z terenu Powiatu Płockiego.

- minimalizacja skutków zdarzeń losowych dzięki szybszej i profesjonalnej interwencji.

- poprawa bezpieczeństwa mieszkańców  Powiatu Płockiego.

- dostosowanie  do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Ponadto realizacja Programu w dalszej perspektywie wpłynie na wzrost efektywności walki z powodziami, pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, wzrost szybkości i skuteczności ratownictwa przeciwpożarowego, technicznego i ekologicznego oraz wzrost poziomu koordynacji działań w zakresie bezpieczeństwa powodziowego i ekologicznego w Powiecie Płockim.

Ochotnicze Straże Pożarne to ogromny lokalny kapitał, powstający głównie dzięki aktywności obywatelskiej mieszkańców wsi i małych miasteczek. Dofinansowanie działalności powyższych jednostek, wpłynie niewątpliwie na wzrost poziomu bezpieczeństwa lokalnego, ale również przysłu integracji kulturowej, społecznej i gospodarczej powiatu płockiego.

Nabór wniosków odbędzie się w terminie od dnia 30 kwietnia 2019r. do 31 maja 2019r. Dofinansowanie dotyczy zakupu sprzętu ratowniczego i umundurowania oraz uczestnictwa członków OSP w szkoleniach specjalistycznych realizowane wyłącznie przez jednostki OSP z terenu powiatu płockiego. Jednorazowa kwota dotacji wynosi do kwoty 5 tyś. złotych kosztów kwalifikowalnych dla jednej jednostki OSP.
Więcej szczegółów w Regulaminie Programu

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok