Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego powracających do Polski

 1. Jeśli wróciłeś do Polski z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa SARS- COV-2 i nie masz objawów chorobowych  takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
  •    Pozostań w domu przez 14 dni,
  •    Prowadź samoobserwację - codzienny pomiar temperatury,
  •    Nie opuszczaj miejsca zamieszkania,
  •    Nie wychodź z domu do lekarza,
  •    Nie wychodź z domu do sklepu czy na spacer z psem,
  •    Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra,
  •    Jeżeli to możliwe korzystaj z oddzielnej łazienki
 2. Jeśli poczujesz się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem,  to zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego  bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku tel: 609 817 331 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.

  3. Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.
 • •  Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią u Ciebie następujące objawy: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem - bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową  Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku telefon 609 817 331  lub zgłoś się bezpośrednio do  oddziału obserwacyjno-zakaźnego w  Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, ul. Medyczna 19 , gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

 • •  Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania. Nie opuszczaj miejsca kwarantanny np. nie wychodź z domu do sklepu, czy na spacer z psem. Udzielaj informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj telefonicznie Państwową Inspekcję Sanitarną. Często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, dezynfekuj powierzchnie dotykowe, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania.

  •  Wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, wszystkie badania są bezpłatne . To właśnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Płocku powinna być pierwszym kontaktem w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem. Inspektorzy sanitarni przeprowadzają wstępny wywiad z pacjentem i kierują go do odpowiedniego  szpitala, a potem ma nad nim nadzór.
 1. Czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. To czas mądrych wyborów zdrowotnych.. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

 

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.