Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego powracających do Polski

1. Jeśli wróciłeś do Polski z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa SARS- COV-2 i nie masz objawów chorobowych  takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
    •    Pozostań w domu przez 14 dni,
    •    Prowadź samoobserwację - codzienny pomiar temperatury,
    •    Nie opuszczaj miejsca zamieszkania,
    •    Nie wychodź z domu do lekarza,
    •    Nie wychodź z domu do sklepu czy na spacer z psem,
    •    Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra,
    •    Jeżeli to możliwe korzystaj z oddzielnej łazienki
  2. Jeśli poczujesz się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem,  to zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego  bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku tel: 609 817 331 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.

3. Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.
  • •  Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią u Ciebie następujące objawy: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem - bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową  Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku telefon 609 817 331  lub zgłoś się bezpośrednio do  oddziału obserwacyjno-zakaźnego w  Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, ul. Medyczna 19 , gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

• •  Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania. Nie opuszczaj miejsca kwarantanny np. nie wychodź z domu do sklepu, czy na spacer z psem. Udzielaj informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj telefonicznie Państwową Inspekcję Sanitarną. Często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, dezynfekuj powierzchnie dotykowe, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania.

•  Wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, wszystkie badania są bezpłatne . To właśnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Płocku powinna być pierwszym kontaktem w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem. Inspektorzy sanitarni przeprowadzają wstępny wywiad z pacjentem i kierują go do odpowiedniego  szpitala, a potem ma nad nim nadzór.
  1. Czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. To czas mądrych wyborów zdrowotnych.. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem