XII sesja Rady Powiatu w Płocku w kadencji 2018 - 2023

 

27 listopada 2019 roku odbyła się XII sesja Rady Powiatu w Płocku. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który przywitał zaproszonych gości. Wśród nich byli:

Przewodniczący Rady Powiatowej  Mazowieckiej Izby Rolniczej Dariusz Nowicki, Kierownika Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Franciszka Teresa Skóra, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Bogusława Lewandowska, Dyrektor Płockiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka  Doradztwa Rolniczego Wojciecha Banaszczaka, Justyna Porębska Zastępca Kierownika placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  i Małgorzata Dziurlik pracownik wydziału Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,  Powiatowy Lekarz Weterynarii Marek Sankiewicz, Komendant Miejski Policji w Płocku Mariusz Kryszkowski, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Jacek Starczewski, Zastępca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Grzegorz Bieńkowski.

W sesji wzięli udział także Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, członkowie Zarządu Powiatu Paweł Jakubowski i Bogdan Banaszczak, a także Skarbnik Powiatu Maria Jakubowska, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.

W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli tym razem: Elżbieta Jachimiak, Anna Dębska, Apolinary Gruszczyński.

Sesja rozpoczęła się od wystąpienia Dyrektor Wydziału Środowiska i Obszarów Wiejskich Doroty Zakrzewskiej, która przestawiła zadania Zarządu Powiatu jak i Rady Powiatu z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, suszy i poprawy stanu wód w Powiecie Płockim, afrykańskiego pomoru świń oraz zabiegów pielęgnacyjnych drzewostanu oraz uzupełnieniu nasadzeń na terenie Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie i Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie. Ponadto Dyrektor Zakrzewska mówiła o kontroli urządzeń wodnych w Gminie Bielsk, Bulkowo i Radzanowo. Przypomniała również o działaniu jakim był zakup sprzęt oraz umundurowania dla Ochotniczych Straży Pożarnych i organizacji Powiatowego Dnia Ziemi, Giełdzie Rolniczej oraz Dożynkach Powiatowych, a także 10 edycja konkursu dla OSP.

W dalszej części sesji przedstawiono najważniejsze zmiany i nowości w systemie przyznawanych świadczeń przez KRUS oraz w ubezpieczeniach i prewencji, które przestawiła Małgorzata Dziurlik pracownik wydziału Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Na sesji głos zabrała także Bogusława Lewandowska Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która mówiła o rejestracji kół Gospodyń Wiejskich a także o świadczeniach w ramach wniosków suszowych.

Franciszka Skóra kierownik oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa mówiła natomiast o poprawie stanu fitosanitarnego oraz poprawie jakości stosowania środków ochrony roślin na terenie Powiatu Płockiego. Przypomniała o kontrolach i ich przebiegu na terenie powiatu, zaznaczając, że do tej pory nie odnotowano nieprawidłowości w ich stosowaniu. Ponadto Inspektorat prowadził w tym roku kontrole na obecność modyfikacji genowej, objęta była nią m.in. uprawa kukurydzy oraz rzepaku. Nie zabrakło także tematu dotyczącego zdrowia roślin,  od połowy grudnia wprowadzone zostaną w tym temacie modyfikacje. W życie wejdzie także jednolity paszport roślin. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii Marek Sankiewicz  przekazał pozytywne informacje na temat ASF. Gminy Mała Wieś i Wyszogród nie są już w strefie niebieskiej, co daje możliwość rolnikom na lepszą sprzedaż trzody. Przekazał też pozytywne wieści dotyczące nowych chłodni do przechowywania padłych lub zabitych dzików, które dotrą na teren powiatu płockiego tuż po nowym roku.

Wojciech Banaszczak dyrektor Płockiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka  Doradztwa Rolniczego podziękował za współorganizacje Giełdy Rolniczej a także przybliżył zgromadzonym elektroniczny system monitoringu warunków produkcji  rolniczej EDWIN. Jednym z pierwszych działań w ramach tego programu będzie umożliwienie każdemu rolnikowi dostępu do jak najświeższych informacji na temat produkcji roślinnej. Pierwszym etapem będzie zakup stacji elektronicznych meteo, które rozlokowane mają być w całej Polsce co 25 km. W Powiecie Płockim zamontowane zostaną trzy takie stacje, będą one przekazywać informacje satelitarnie, więc każdy zainteresowany rolnik będzie mógł otrzymywać informacje na temat pogody e-mailem. System będzie pozwalał także na wiarygodne określenie suszy. Stacje uruchomione zostaną na terenie Staroźreb, Bulkowa i Starej Białej. Za pomocą tego systemu będą rolnikom przekazywane informacje dotyczące  pojawiających się chorób, czy szkodników.      

Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Dariusz Nowicki przypomniał co należy do zadań Izb Rolniczych oraz przekazał informacje na temat wprowadzenia dopłat do wapnowania gleb, przypomniał także o biurze Mazowieckiej Izby Rolniczej działającym na terenie miasta, które służy pomocą rolnikom z powiatów: płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego.  

Następnie radni zajęli się kolejnymi punktami przygotowanymi na sesję a były to m.in. Informacja na temat zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie zimowym 2019/2020,  przyjęto również do realizacji „Powiatowy Program Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2020-2024”, oraz podjęto uchwały dotyczące zmian budżetu powiatu płockiego na rok 2019, zmian dotyczących przekształcenia Policealnego Studium Zawodowego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, w szkolę Policealną, a także przekształcenia szkół w Gąbinie, Wyszogrodzie oraz Zespole Szkół Leokadii Bergerowej.

Na zakończenie sesji rozgorzała dyskusja radnych na temat sytuacji oświaty, a dokładnie szkół w gminie Staroźreby, w Smardzewie i Przeciszewie, które borykają się z problemami finansowymi. Dyskusja wzbudziła wiele emocji i na pewno będzie kontynuowana. Zarząd Powiatu  pochyli się nad problemem by znaleźć dobre rozwiązania.  

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.