MCPS i powiat płocki łączą siły w rozwoju ekonomii społecznej w powiecie

8 listopada podpisano porozumienie pomiędzy Starostwem Powiatowym w Płocku a Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej w Warszawie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju ekonomii społecznej w powiecie płockim. Tym samym powiat płocki jako jeden z pierwszych podejmuje kolejne kroki w zakresie rozwoju tej gałęzi społeczno-gospodarczej na swoim terenie.

W Polsce ekonomia społeczna rozwija się dopiero od kilku lat. Dużą rolę w tej mierze odgrywają Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (tzw. OWESy) oraz samorządy, które coraz częściej zaczynają dostrzegać istotę działania i funkcjonowania ekonomii społecznej. Warto wspomnieć, że w wysokorozwiniętej Europie Zachodniej podmioty ekonomii społecznej (PES) oraz organizacje samorządowe (NGO) przejęły od samorządów znaczną część ich dotychczasowych kompetencji, odpowiadając m.in. za opiekę społeczną – domy pomocy społecznej, sierocińce, domy seniora, warsztaty terapii zajęciowej itp.

Region płocki już od kilku lat szczyci się wspieraniem rozwoju inicjatyw społecznych, w tym PES. Na terenie powiatu płockiego i miasta Płock działa kilka spółdzielni socjalnych świadczących szeroką gamę usług m.in. prace publiczne, transport, gastronomia oraz sport i rekreacja. Jest to możliwe dzięki wsparciu miejscowego OWES-u z Prezesem Beatą Pudą na czele oraz zrozumieniu tej tematyki i wsparciu przez lokalne władze samorządowe – w tej mierze prym wiodą Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Prezydent Miasta Płock Andrzej Nowakowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Andrzej Samoraj.

Porozumienie obejmuje szeroką współpracę w zakresie rozwoju ekonomii społecznej opierające się m.in. na wymianie informacji, szkoleniach, możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych. Na mocy dokumentu powołany zostaje ponadto Powiatowy Rzecznik Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Porozumienie podpisali z ramienia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Dyrektor MCPS Aleksander Kornatowski, z ramienia Starostwa Powiatowego w Płocku Starosta Płocki Mariusz Bieniek i Wicestarosta Iwona Sierocka. W spotkaniu udział wzięli Kierownik Wydziału Ekonomii Społecznej MCPS Robert Gajewski, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dorota Zakrzewska, Kierownik Referatu Rozwoju Obszarów Wiejskich Marcin Groszewski oraz Pełnomocnik Starosty ds. Ekonomii Społecznej, Rynku Pracy i Funduszy Zewnętrznych a zarazem Powiatowy Rzecznik Ekonomii Społecznej i Solidarnej Tomasz Nowacki.