Ogólnopolski Tydzień Kariery w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

 

Społeczność Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku już po raz drugi włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które w tym roku organizowane było pod hasłem ,,Pasja, profesja, powołanie”. Przez tydzień (21 – 27 października 2019 r.) uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych uczestniczyli w różnych wydarzeniach, spotkaniach oraz zadaniach poświęconych planowaniu swojej kariery i zarządzaniu życiem zawodowym.

        Pierwszego dnia obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, 21 października 2019r,  młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Płocku. Podczas spotkania uczniowie zdobyli informacje o rynku pracy oraz przy wsparciu doradców mogli odpowiedzieć na pytanie – jak może wyglądać ich dalsza droga zawodowa?

      Wtorek 22 października 2019r. rozpoczął się od konkursu wiedzy skierowanego do uczniów klas czwartych. Młodzież pracowała w pięcioosobowych grupach. Konkurs  składał się z dwóch części. W pierwszej zadaniem młodzieży było rozszyfrowanie łamigłówki            z doradztwa zawodowego, uszeregowanie zawodów pod względem możliwości ich wykonywania oraz stworzenie hasła dotyczącego planowania swojej kariery zawodowej. Druga część to test wiedzy z zakresu  prawa pracy i przepisów bhp.

       23 października 2019r. odbyła się debata szkolna, która dotyczyła osobowości zawodowej. Celem debaty było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przełożyć swoje pasje, zainteresowania na pracę zawodową, tak aby stała się ona naszym powołaniem.
Swoją obecnością wydarzenie uświetnili: Pani Urszula Wojtalewicz – kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Płocku, Pani Anna Sulkowska – doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Filia w Płocku, Pani Edyta Białczak, Pani Beata Cybula, Pani Martyna Pietrusińska –doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w  Płocku, Pani Sandra Soczewska pośrednik pracy Młodzieżowego Centrum Edukacji w Płocku, Pani Magdalena Żołnowska – Kozubska oraz Pani Agnieszka Dulęba – psycholożki Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Płocku.

       Oficjalnego otwarcia debaty dokonał Pan Ireneusz Piotr Tawczyński – wicedyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Pani pedagog Wioletta Róg omówiła cel spotkania oraz przedstawiła zaproszonych gości. Dalszą część spotkania poprowadziła nauczycielka języka polskiego Pani Anna Jeziórska, która na początku przedstawiła młodzieży zasady debaty panelowej.

        Jako pierwsze głos zabrały pracownice Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Płocku, które przestawiły młodzieży czym jest osobowość człowieka oraz jak określić własną osobowość zawodową. Panie pokreśliły, jak ważna jest rzetelna ocena samego siebie, poznanie własnego potencjału oraz swojej osobowości i jakie jest ich znaczenie podczas realizowania marzeń, wyznaczania celów, a także podczas poszukiwania pracy. Następnie przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Płocku mówiły o narzędziach wykorzystywanych w doradztwie zawodowym, które służą do określenia osobowości zawodowej. Dodatkowo Panie przestawiły młodzieży wyniki badań dotyczące zapotrzebowania na zawody w województwie mazowieckim, poinformowały jak posługiwać się narzędziem „Barometr zawodów” oraz jakie zawody są deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Pani Sandra Soczewska pośrednik pracy przedstawiła młodzieży oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników. Uczniowie zostali również zapoznani z zakresem usług świadczonych przez doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz poznali sytuację na lokalnym rynku pracy. W dalszej części debaty poruszono tematy dotyczące pierwszych kroków na rynku pracy, rozwoju zawodowego w oparciu o własne zasoby oraz kompetencje poszukiwane przez pracodawców.

          Na koniec spotkania Wicedyrektor Ireneusz Tawczyński wręczył dyplomy i nagrody uczniom klas czwartych za wyniki uzyskane w konkursie szkolnym z zakresu przepisów prawa pracy.

        24 października 2019r. w czwartkowe przedpołudnie młodzież klas drugich, trzecich        i czwartych wraz z pedagogiem szkolnym Wiolettą Róg uczestniczyli w konferencji organizowanej prze Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Płocku. Tematem przewodnim konferencji było ,,Polska – Europa – Świat - przyszłością młodzieży”. Uczniowie wysłuchali trzech paneli dyskusyjnych: ,,Edukacja w krajach europejskich”, ,,Praca i zatrudnienie w krajach europejskich”, ,,Zwyczaje, obyczaje i codzienność w krajach europejskich”. Zaproszeni zagraniczni goście mówili m.in. o własnych wyborach                     i doświadczeniu zawodowym, o pracy zawodowej poza granicami naszego kraju, o wyznaczaniu sobie celów zawodowych oraz różnych aspektach życia zawodowego.

       Podczas konferencji rozstrzygnięte zostały dwa konkursy, w których udział wzięli uczniowie szkoły. W pierwszym konkursie na logo konferencji II miejsce zajął Adam Kęsy uczeń klasy III ti. W imieniu Starosty Płockiego Marusza Bieńka nagrodę uczniowi wręczyła Pani Iwona Sierocka – Wicestarosta.

       W drugim konkursie ,,Potrawy z krajów Unii Europejskich” szkołę reprezentowali uczniowie klasy III tg: Szymon Michalski oraz Bartosz Gąbiński, którzy zaproponowali potrawę z kuchni bałkańskiej. Opiekunem uczniów była Pani Alicja Jędrzejak – nauczycielka przedmiotów zawodowych, która wspierała uczniów wiedzą teoretyczną i praktyczną.

       W trakcie spotkania przeprowadzony został quiz dla zespołów uczniowskich z tematyki kultury i obyczajowości krajów europejskich. W quizie udział wzięli: Zuzanna Strzelczak uczennica klasy III tw oraz Wiktor Ablewski uczeń klasy III ti.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.