Powiat Płocki z ogromnym wsparciem Mazowsza

Pieniądze na remont zabytkowych kościołów, modernizację obiektów sportowych, oświatę oraz drogi. Samorząd Województwa Mazowieckiego w bieżącym roku przeznaczył miliony na wsparcie Powiatów, Miast i Gmin na Mazowszu. Pieniądze nie ominęły również Ziemi Płockiej, o tym na konferencji prasowej mówili przedstawiciele Zarządu Powiatu Płockiego: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Tomasz Kominek, Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Andrzej Samoraj oraz dyrektor jednego z dwóch wydziałów pozyskujących środki unijne w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper.

Wsparcie Samorządu Wojewódzkiego to miliony złotych, które pozyskały lokalne samorządy, instytucje czy organizacje z przeznaczeniem na wsparcie miejscowych inwestycji i rozwój lokalnych społeczności. Środki te pozyskiwane są poprzez poszczególne gminy, Starostwo Powiatowe w Płocku, lokalne parafie, stowarzyszenia i fundacje. Poniżej przedstawiono wykaz inwestycji, jakie realizowane są przez samorządy i parafie z terenu powiatu płockiego:

OŚWIATA

Powiat Płocki, jako organ prowadzący, otrzymał 47 000 zł na projekt „Utworzenie specjalistycznej pracowni informatycznej drogą do cyfryzacji Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie”. Wsparcie zostało udzielone w ramach „Mazowieckiego Programu Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych”.

SPORT

Samorząd Województwa Mazowieckiego nie zapomina również o aktywności sportowej mieszkańców. Bardzo zależy na niej także Gminom, o czym świadczą wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć z tej dziedziny.

Gmina Bielsk – remont instalacji oświetleniowej w hali sportowej w Bielsku, dofinansowanie: 60 000 zł;

Miasto i Gmina Drobin – modernizacja stadionu sportowego w mieście Drobin, dofinansowanie: 95 250 zł;

Gmina Nowy Duninów – budowa pumptracka przy Szkole Podstawowej w Nowym Duninowie, dofinansowanie: 95 250 zł;

Gmina Radzanowo – modernizacja boiska sportowego w Radzanowie, dofinansowanie: 15 000 zł.

DROGI

Powiat Płocki – przebudowa drogi powiatowej nr 6912W Góra – Dobrsk – Gralewo, dofinansowanie: 2 280 000 zł;

Miasto i Gmina Drobin:

  • remont drogi gminnej 290514W relacji Niemczewo-Karsy, Gmina Drobin, Powiat Płocki, dofinansowanie: 126 477,83 zł
  • przebudowa ul. Gospodarskiej stanowiącej drogę gminną 290543W, kategorii D, na odcinku 284 metrów, dofinansowanie: 779 287,04 zł;

Gmina Bielsk – przebudowa i budowa ulic osiedlowych w miejscowości Bielsk – etap I – część A, dofinansowanie: 1 900 000 zł.

ZABYTKI

Pod koniec czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował, że Radni Województwa przyznali 6 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie. W sumie wsparcie otrzymają 83 mazowieckie zabytki.

Wśród nich znalazły się również zabytki w Powiecie Płockim:

  • Remont ścian budynku kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Wyszogrodzie – dofinansowanie: 70 000 zł;
  • Remont konstrukcji więźby, wymiana pokrycia dachu dzwonnic i wieży oraz wykonanie instalacji odgromowej i odprowadzenia wody deszczowej budynku Kościoła Parafialnego pw. Bożego Ciała w Sobowie – dofinansowanie: 70 000 zł;
  • Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy wzmocnieniu historycznej konstrukcji ścian i więźby dachowej Kościoła Parafialnego z 1775 r. w Dobrzykowie – dofinansowanie: 60 000 zł;
  • Remont dachu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Rębowie – dofinansowanie: 70 000 zł;
  • Remont elewacji kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu z badaniami konserwatorskimi - etap I Remont elewacji wschodniej – prezbiterium z zakrystią – dofinansowanie: 70 000 zł;
  • Zabezpieczenie zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św. Trójcy w Sikorzu przed wpływem opadów atmosferycznych na dach, mury i osiadanie fundamentów - II etap – dofinansowanie: 60 000 zł;
  • Drobin. Kościół pw. Św. Stanisława. Nagrobek Stanisława, Małgorzaty i Piotra Kryskich (1609-1613) - prace konserwatorskie i restauratorskie przy nagrobku (etap II) – dofinansowanie: 30 000 zł.

W Starostwie Powiatowym w Płocku pozyskiwaniem funduszy unijnych zajmują się referaty w ramach dwóch wydziałów: Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji.

Na uwagę zasługuje fakt, iż zwiększa się wysokość pozyskiwanych środków unijnych przez samych mieszkańców poprzez tworzone przez nich organizacje m.in. stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne, związki OSP, czy koła gospodyń wiejskich. Wiele z tych inicjatyw wspierane jest przez pracowników wymienionych wyżej wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku. Efektem tych działań są lokalne inicjatywy np. bezpłatne kolonie dla 60 dzieci z terenu powiatu płockiego, warsztaty predyspozycji zawodowych i edukacyjnych dla młodych ludzi kończących edukację w szkołach średnich, wydarzenia upamiętniające lokalną historię oraz tradycje, promujące zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, lokalne wydarzenia, festyny i wiele innych.

Warto podkreślić także indywidualne inicjatywy mieszkańców, np. radnego Miasta i Gminy Gąbin Tomasza Nowackiego, który dysponując fachową wiedzą w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowania unijne wsparł parafię w Dobrzykowie, czego efektem było pozyskanie 60 tys. zł na prace renowacyjne zabytkowego obiektu.  

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.