Dzień Aktywności Społecznej w brwileńskiej „Antoniówce”

Jak zwykle w bardzo przyjaznej atmosferze upłynął w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie Dzień Aktywności Społecznej – Przegląd Twórczości Artystycznej. To wyjątkowa impreza, która nie tylko integruje, ale i pozwala mieszkańcom DPS-ów zademonstrować swoje artystyczne talenty.

Wydarzenie, które odbyło się 25 czerwca, otworzyła Joanna Maria Siemiątkowska, Dyrektor DPS-u w Brwilnie, która powitała gości i zaprosiła ich na plac przed zabytkowym, nie użytkowanym już, drewnianym budynkiem „Antoniówki”. Nazwa pochodzi od imienia błogosławionego arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który w latach 20. ubiegłego wieku był fundatorem przedsięwzięcia.

W programie imprezy zaplanowano między innymi: przedstawienia i występy artystyczne mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej, stoiska z pracami mieszkańców DPS i uczestników WTZ, konkursy z nagrodami, zabawy na świeżym powietrzu, poczęstunek oraz dobrą zabawę przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Płockiego (DPS w Brwilnie jest jednostką organizacyjną Powiatu), m.in. Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski oraz Radni Powiatu Małgorzata Purcelewska i Stefan Jakubowski.

Warto również podkreślić, że Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku realizuje Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016 – 2020. Podczas uroczystości w „Antoniówce” nastąpiła kolejna odsłona kampanii „Stop Przemocy”. Kampania miała na celu uczyć rozpoznawać sytuacje przemocy i wskazywać sposoby przeciwdziałania. W jej ramach Starosta Płocki Mariusz Bieniek ogłosił konkurs plastyczny oraz konkurs fotograficzny i ufundował atrakcyjne nagrody dla uczestników.

W konkursie plastycznym miejsca na podium zajęli:

I - Warsztat Terapii Zajęciowej w Gostyninie

II - Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie

III - Dom Pomocy Społecznej w Grudziądzu

a w fotograficznym:

I - Warsztat Terapii Zajęciowej w Zakrzewie

II - Dom Pomocy Społecznej w Goślicach

III - Dom Pomocy Społecznej w Zakrzewie Kościelnym

Pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych prowadzili także działania profilaktyczne w zakresie ochrony zdrowia. Przekazali kapelusze przeciwsłoneczne oraz czapki z daszkiem chroniące głowy przed udarem słonecznym oraz chorobami związanymi z układem krążenia. Na stoisku dostępne były także informacje dotyczące:

* Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi,

* instruktażu samobadania piersi,

* bezpłatnego badania cytologicznego,

* problemu zakażenia HIV i zwalczania AIDS.