Odsłonili tablicę ku czci byłych mieszkańców Ziemi Wyszogrodzkiej

W piątek, 24 maja, odbyło się w Wyszogrodzie uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wywóz polskich elit oraz likwidację żydowskich gett i dzielnic w miejscowościach Ziemi Wyszogrodzkiej przez niemieckie władze okupacyjne w początkach 1941 roku.

Pomysłodawcą tablicy był Pan Krzysztof Cichocki, syn przedwojennego organisty z Wyszogrodu. Ojciec Pana Krzysztofa został w czasie wojny deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie. Pan Krzysztof, dziś mieszkaniec Warszawy, od lat zabiegał, żeby upamiętnić w Wyszogrodzie nie tylko swojego ojca, ale również wiele innych osób, które spotkał podobny los.

Na tablicy czytamy: „Dla upamiętnienia wywozu polskich elit oraz likwidacji żydowskich gett i dzielnic w miejscowościach Ziemi Wyszogrodzkiej przez niemieckie władze okupacyjne w początkach 1941 r. Z rynku w Wyszogrodzie 6 marca 1941 r. deportowano 2357 Żydów i kilkudziesięciu Polaków. Z Bodzanowa deportowano ok. 1300 Żydów i ok. 70 polskich mieszkańców ówczesnej gminy Mąkolin. Dla wszystkich oznaczało to nieludzkie cierpienia, często śmierć, a dla Żydów drogę ku zagładzie”.

Informacja ta widnieje na tablicy także w języku angielskim. Tablica ma za zadanie upamiętnienie tamtych wydarzeń, a także zwiększenie świadomości historycznej społeczności lokalnej, turystów oraz odwiedzających.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Rabin Yehoshua Ellis, Proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Wyszogrodzie – ks. Grzegorz Sławomir Przybyłek, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Radna Powiatu Płockiego Elżbieta Anna Jachimiak, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Iwona Gortat, Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski, Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj, Kierownik Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej (jest oddziałem Muzeum Mazowieckiego) Zdzisław Leszczyński, były Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, nauczyciel i społecznik Grzegorz Jachimiak, a także przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przedstawiciele różnych środowisk żydowskich ze Szwecji, Izraela i Kanady oraz młodzież z wyszogrodzkich szkół.

Odsłonięcie tablicy zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, którego reprezentował Dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Kominek.

Fundatorami tablicy były strony polska i żydowska. Powstał w tym celu międzynarodowy komitet. Polskiej grupie przewodził Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj, natomiast grupie żydowskiej – potomkom Żydów, mieszkających na pięciu kontynentach – Arnold Walfisz.

Jak informuje Kierownik Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisław Leszczyński, zbiórkę pieniędzy na tablicę w Wyszogrodzie prowadzono na całym świecie. Reszta środków, które pozostały po ufundowaniu tablicy, zostanie przeznaczona na wykonanie części ekspozycji poświęconej Żydom Ziemi Wyszogrodzkiej w Muzeum Wisły.