Dzień Samorządu Terytorialnego

8 marca 1990 r. Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, czego następstwem były pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe, które odbyły się 27 maja 1990 r. Rocznica tych wyborów od wielu lat obchodzona jest w Polsce jako Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto szczególnie ważne dla społeczności lokalnych i regionalnych. Minęło już 25 lata od momentu reaktywowania w naszym kraju samorządu terytorialnego. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy, okres ten stał się epoką wzmożonego rozwoju lokalnego i budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Istnienie polskiej administracji lokalnej charakteryzuje duża innowacyjność, a sukcesy Polski ostatnich lat nie byłby możliwe bez zaangażowania środowiska samorządowego. Reforma i reaktywacja samorządu terytorialnego stała się sukcesem największym i jest to zasługa wielu środowisk, ale przede wszystkim mieszkańców polskich gmin i miast, tworzących z mocy prawa wspólnoty samorządowe.

Wszystkim prezydentom, burmistrzom, starostom, wójtom, radnym, pracownikom samorządowym składamy najserdeczniejsze życzenia. Życzymy zadowolenia z pełnienia tej doniosłej społecznie roli, wytrwałości i powodzenia w podejmowanych działaniach. Niech kolejne lata Państwa służby będą wypełnione sukcesami, a społeczna akceptacja niech będzie źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek

Wicestarosta Iwona Sierocka