Nie tylko lekcje… „Szkoła Dialogu” w gąbińskim Zespole Szkół – spotkanie integracyjne

 „Szkoła Dialogu” to program edukacyjny prowadzony przez Fundację Forum Dialogu realizowany w Zespole Szkół w Gąbinie, poświęcony pamięci dawnych dni, związany z wielokulturowością przedwojennego Gąbina.
Kolejnym punktem programu było spotkanie młodzieży z potomkami miejscowych Żydów, wśród których byli Leon Zamość, Michael Shade oraz Bernard Guyer – członkowie the Gombin Society, organizacji skupiającej potomków gąbińskich Żydów. Gości  przywitała Danuta Kowalkowska- Fiłoniuk – Dyrektor Zespołu Szkół. Władze Powiatu reprezentowała Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, na spotkaniu obecny był także Mariusz Wojtalewicz – kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz Wojciech Wasilewski – autor trójwymiarowej rekonstrukcji gąbińskiej synagogi, której model znajduje się w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Władze Fundacji reprezentowała Maria Piekarska. W integracyjnej części warsztatów młodzież oraz zaproszeni goście mogli się lepiej poznać, wymienić poglądy i poszukać tego, co nas łączy, a następnie wysłuchać opowieści o przeszłości ich rodzin i o tym, czym teraz zajmują się potomkowie gąbińskich Żydów. Dzięki pomocy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku nie było barier językowych, a spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Po obiedzie przygotowanym przez młodzież pod opieką Ludmiły Koprowicz – nauczyciela Zespołu Szkół, goście udali się na gąbiński kirkut, gdzie odmówili tradycyjny kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.